چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400   02:08:43
1398/7/10 چهارشنبه
جهت مشاهده محتوا کلیک کنید
معاونت فرهنگی و اجتماعی
1388/12/18 سه‌شنبه

   حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی یکی از فعالترین حوزه ها در سطح دانشگاه است که تعیین کننده سیاستها، برنامه ریزی ها، اجرا و نظارت بر فعالیت های فرهنگی دانشگاه می‌باشد. بستر سازی جهت تسهیل فعالیت های علمی فرهنگی دانشجویان در زمینه های مختلف فرهنگی، هنری، علمی و سیاسی و ... دانشجویان با استفاده بهینه از امکانات موجود در بخش های مختلف از جمله وظایف این حوزه می باشد.

اخباربيشتر
1400/2/13 دوشنبه
کارگاه ها و دوره های تخصصی با هدف تقویت دانش افزایی و افزایش مهارت های فرهنگی دانشگاهیان
با سلام و احترام به همه دانشگاهیان به ویژه دانشجویان و کارکنان علاقه مند به حوزه فرهنگی، ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت مولا امیرالمومنین علی (ع) و آرزوی قبولی طاعات و عبادات در شب های قدر، به اطلاع می رساند دانشگاه ملایر با همراهی همه دانشگاه های منطقه ۴ در هفته آینده و از روز شنبه ۱۸ اردیبهشت تا پایان هفته، اقدام به برگزاری کارگاه ها و دوره های تخصصی با هدف تقویت دانش افزایی و افزایش مهارت های فرهنگی دانشگاهیان عزیز نموده است. در  تدوین این دوره های آموزشی در هفته کارگاه های فرهنگی،  تلاش شده است نظرات، سلایق و زمینه های متنوعی مورد توجه و برنامه ریزی قرار گیرد. پیشاپیش شرکت در این دوره ها به همه عزیزان علاقه مند توصیه می گردد.
معاونت فرهنگی و اجتماعی
 
1400/2/13 دوشنبه
همایش ملی تصمیم من و انتخابات
معاونت فرهنگی دانشگاه ملایر در نظر دارد اولین کنفرانس ملی " تصمیم من و انتخابات " را با رویکرد اهمیت راهبردی بودن نگاه مردم و جامعه دانشگاهی به انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ کشور، در روز دوشنبه ۱۰ خرداد و در محیط مجازی برگزار نماید.
 با توجه به لزوم برگزاری انتخاباتی پرشور، با نشاط، رقابتی و با مشارکت حداکثری، از همه دانشگاهیان، محققین و صاحب نظران دعوت می گردد مقالات و آثار خود را در سه بخش
۱. دانشجویی
۲.اساتید
۳. محققین و اصحاب رسانه

و با فرمت درج شده، حداکثر تا هفتم خرداد ۱۴۰۰, از طریق لینک زیر، ارسال نمایند.
سامانه ثبت نام همایش ملی تصمیم من و انتخابات
محورهای همایش:
۱ . جریان شناسی انتخابات
۲.انتخابات فراتر از یک انتخاب
۳. احزاب، جریان های سیاسی و قانون مداری
۴. کرسی های آزاد اندیشی و نظریه پردازی، از شعار تا واقعیت
 ۵. فضای مجازی و انتخابات
۶. انتخابات و رای اولی ها
۷. مشارکت ملی و انتخابات
۸. برجام و انتخابات
۹.فرهنگ  و اخلاق انتخاباتی
۱۰. انتخابات، فرصت و تهدیدها
۱۱. انتخابات و دانشگاه


در حاشیه این کنفرانس مسابقات فرهنگی و هنری ذیل هم برگزار می گردد.
۱. عکس های موبایلی در موضوع انتخابات
۲. دل نوشته های کوتاه انتخاباتی
۳. اشعار با موضوع انتخابات و حضور مردم
۴.کاریکاتور و کاریکلماتور
1400/2/13 دوشنبه
سومین نمایشگاه مجازی توان‌مندی‌های دانشجویان دختر در زمینه مد لباس و صنایع دستی
ضمن آرزوی سلامتی و توفیق روزه‌داری در ماه ضیافت الهی به اطلاع می‌رساند معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت متبوع با همکاری معاونت رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده در نظر دارند به‌منظور ترغیب دانشجویان دختر جهت اشتغال‌پذیری و الگوسازی اصیل در زمینه مد، لباس و صنایع دستی  "سومین نمایشگاه مجازی توان‌مندی‌های دانشجویان دختر در زمینه مد، لباس و صنایع دستی "برگزار نمایند ضمنا پوستر و فراخوان شرکت به پیوست ارائه می‌گردد لذا علاقمندان می‌توانند جهت  شرکت در این نمایشگاه یا کسب اطلاعات بیشتر به سامانه این نمایشگاه به نشانی www.fhne.ir مراجعه نمایند.
 
1400/2/13 دوشنبه
سومین جشنواره ملی هنر های دیجیتال
 ضمن آرزوی سلامتی و توفیق روزه‌داری در ماه ضیافت الهی به اطلاع می‌رساند "سومین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال" به منظور شناسایی و معرفی استعدادهای دانشجویان و بروز توانمندی های آنان با همکاری شورای اجتماعی کشور و با محوریت موضوعی مسائل اجتماعی به میزبانی دانشگاه دامغان برگزار می‌گردد.لذا علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در این جشنواره با پایگاه اطلاع‌رسانی جشنواره
 به نشانی http://digitalartfest.ir مراجعه نمایند
1400/2/2 پنجشنبه
همزمانی هفته زمین پاک و هفته شاعران گرانقدر ایران زمین، سعدی و سپهری
۲۲ آوريل مصادف با دوم ارديبهشت «روز جهاني زمين» است و «احياي زمين، افزايش بهره‌وري براي توسعه‌ پايدار» به‌عنوان شعار امسال انتخاب شد. معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ملایر ضمن بیان این موضوع بیان کرد: عوارض و ‌پيامدهاي مسائل زيست‌محيطي با قدرت و سرعت بالايي نمايان نمي‌شوند اما مسائلي جدي هستند که مي‌تواند بقاي انسان و ساير موجودات زنده را در کره زمين تهديد کنند.
 روز زمین روزی برای افزایش آگاهی مردم نسبت به داشته ها و سرمایه هایی مانند آب و خاک و هوای سالم است. همچنین مهارت زندگی کردن در کره زمین و قدردانی از این نعمت بزرگ و پاک و مراقبت از آن است. معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ملایر هم همسو با همه علاقه مندان به محیط زیست  در جهان و ایران از روز دوم اردیبهشت  ماه به مدت یک هفته به ترویج فرهنگ زمین پاک و توجه به حفظ منابع آب و خاک می پردازد.
در هر صورت متاسفانه به‌رغم اقدامات انجام شده براي حفاظت از زمين طي پنج دهه گذشته، تخريب‌ها در سطح جهاني روند بسيار گسترده و فزاينده‌اي داشته است. عدم‌توازن ميان ظرفيت زيستي کره زمين و تقاضاي بشر با  مصرف بي‌حد و حصر و نامتناسب از منابع موجب شده است که اين سياره ديگر توان آسيب‌ها و دستکاري‌هاي بيشتر انسان در طبيعت را نداشته باشد. افزايش دو برابري جمعيت جهان در نيم‌قرن گذشته و ترويج مصرف‌گرايي باعث شده که منابع تجديدشدني زمين سريع‌تر از قدرت باز توليد آن‌ها مصرف و در نتيجه هر ساله مقدار زيادي از ذخاير طبيعي جهان نابود شود. 
 در ايران نيز طي دهه‌هاي گذشته تمرکز صرف بر توسعه اقتصادي بدون نگاه بر توسعه پایدار و ضوابط محيط زيستي در اين فعاليت‌ها و واحدهاي صنعتي و توليدي مغفول مانده و همين موضوع باعث وارد شدن لطمات جبران ناپذيري بر محيط زيست، منابع آب و خاک و تخريب زيستگاه‌ها ی کشور شده است.
  طي دو تا سه دهه اخير توجه به موضوع محيط زيست در اسناد بالادستي و قوانين دائمي و برنامه‌اي به‌خصوص از قانون برنامه چهارم توسعه به بعد ظرفيت‌هاي قانوني نسبتا خوبي براي لحاظ موضوعات محيط زيستي در فعاليت‌ها و پروژه‌ها فراهم شده است.
در هر حال موضوع تغييرات اقليمي همانند پاندمي کوويد-۱۹ که کشورهاي جهان را متاثر کرده است در حال حاضر يک مسئله و بحران جهاني است. تفاوت موضوعات محيط زيستي با اپيدمي يک بيماري ويروسي در اين است که عوارض و پيامدهاي مسائل محيط زيستي مانند گرمايش زمين خيلي سريع قدرت ظهور و نمود ندارد اما به هر صورت اجماع نظرات دانشمندان و کارشناسان بر واقعي بودن مسئله گرمايش زمين و ضرورت همگرايي و انجام اقدامات جهاني براي مقابله با اين مشکل - که بقاي انسان وساير موجودات زنده را در کره زمين تهديد مي‌کند - دلالت دارد.
 موضوع محدودکردن افزايش درجه حرارت کره زمين نسبت به دوران قبل از زغال سنگ به دو درجه سانتيگراد و مقابله با پديده گرمايش زمين بيش از هر چيز نيازمند اجراي موثر برنامه «گذار انرژي» است.در حقيقت وجود موانع اساسي در توسعه انرژي‌هاي تجديدپذير باعث حرکت کند در به‌کارگيري اين منابع انرژي به‌ويژه در کشورهاي در حال توسعه مي‌شود.
 استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير،  توسعه خطوط ريلي، کاهش ‌پسماند، بازيافت و استفاده مجدد از آن، حفظ و گسترش گياهان سبز شهري،  توسعه و نوسازي سيستم حمل و نقل عمومي، کاهش هدر رفت آب، استفاده از فناوري‌هاي صرفه‌جويي آب و استفاده از منابع آب غير متعارف مانند فاضلاب تصفيه شده براي مصارف کشاورزي و آبياري از جمله راهکارهايي است که مورد توجه مديريت شهري  براي بازيابي زمين قرار دارد و مي‌تواند به افزايش بهره‌وري ‌پايدار کمک کند.
در این راستا معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ملایر از همه علاقه مندان به محیط زیست، به ویژه انجمن های علمی و کانون های فرهنگی دانشگاه دعوت می نماید در کنار اساتید گروه های آموزشی مرتبط و مشتاق و اساتید مشاور فرهنگی، زمین پاک و ابعاد مختلف مراقبت از آن را برای مردم تبیین نمایند و آگاهی جامعه را برای مراقبت از محیط زیست و حفظ آب، خاک و هوا  افزایش دهند. بدیهی است برگزاری وبینارها و سخنرانی های علمی جذاب، ساخت کلیپ، فیلم کوتاه و مسابقات هنری و علمی می تواند در راستای رسیدن به این هدف به دانشگاه کمک نماید.
در هر صورت هم زمانی "هفته زمین پاک" و هفته شاعر شیرین سخن آسمان ادب، اخلاق و شعر کشور ، شاعر سروده های گلستان و بوستان، "سعدی شیراز" و نیز شاعر مهربان دل و شرق شناس معاصر، سراینده اشعار "اهل کاشانم" و "خانه دوست کجاست"، نقاش واژه های طبیعت و اشعار عارفانه و لطیف، "سهراب سپهری"، را غنیمت شمرده و گرامی داشته و همه این ایام را به اهل قلم و همه ادب دوستان و دانشگاهیان تبریک عرض می نماییم. 
معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه
1400/2/2 پنجشنبه
برگزاری مسابقه قرآنی ماه مبارک رمضان در شهرستان ملایر
با سلام و احترام و تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان به اطلاع کلیه اساتید و همکاران گرامی می‌رساند با عنایت به ضرورت توجه ویژه به مفاهیم و تفاسیر قرآن کریم و اهمیت تدبر در آیات قرآن در ماه مبارک رمضان و محدودیت‌های اعمال‌شده در شرایط کرونای کشور ، کانون قرآن اداره تبلیغات اسلامی شهرستان ملایر اقدام به برگزاری طرح بزرگ کشوری مسابقه تفسیر قرآن کریم تحت عنوان" مسابقه تفسیری فصل بندگی" با همکاری برخی از نهادها نموده است بر  اساس این طرح علاقمندان جهت شرکت در مسابقه با مراجعه به سایت اداره تبلیغات اسلامی ملایر به آدرس ( idomalayer.ir) فایل صوتی تفسیری قرآن استاد  حاج مهدی ابوالقاسم را گوش داده یا دانلود نمایند و پس ‌از آن با ورود به قسمت مسابقه به ۳ سوال تستی که روزانه در سایت بارگذاری شده‌است پاسخ دهند سؤالات تا پایان ماه مبارک در سایت مربوطه جهت پاسخ‌گویی موجود می‌باشد در پایان ماه مبارک رمضان به نفرات برتر جوایز نفیسی به رسم یادبود اهدا می‌گردد.
 
1400/2/2 پنجشنبه
جشنواره ملی نقش تن پوش برگزار می شود.
هشتمین جشنواره نقش تن پوش با هدف ترویج فرهنگ عفاف و حجاب و تلاش برای ایجاد خلاقیت در طراحی لباس های اسلامی و هنری جوانان با موضوع آزاد برگزار می شود. از علاقه مندان برای شرکت در این جشنواره هنر اسلامی دعوت به همکاری می شود.
 
1400/1/26 پنجشنبه
سی و ششمین جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشجویان کشور از اول اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ در همه دانشگاههای دولتی و غیرانتفاعی تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز می شود.
طبق دستورالعمل اجرایی جشنواره برگزاری مرحله دانشگاهی (بخش آوایی) جشنواره در اردیبهشت، خرداد و تیرماه سال جاری، آزمون رشته‌های حفظ بخش آوایی و نیز رشته‌های بخش معارفی، به صورت همزمان در تیرماه  برگزار می‌گردد و زمان دریافت تمامی آثار بخش‌های هنری،پژوهشی، فناوری و ادبی از نیمه دوم اردیبهشت ماه تا پایان تیرماه 1400می باشد.
لازم به ذکر است بر اساس اعلام دبیرخانه مرکزی جشنواره، فایل های تلاوت(تحقیق و ترتیل) برگزیدگان مرحله دانشگاهی می بایست توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تا اول مرداد ماه 1400به دبیرخانه مرحله سراسری ارسال گردد. همچنین بر اساس تصمیم شورای سیاستگذاری جشنواره، دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان دبیرخانه مرحله سراسری سی و ششمین جشنواره سراسری قرآن و عترت انتخاب شده است.
زمان بندي برگزاری جشنواره:
1ـ مرحله دانشگاهی: شروع: اردیبهشت ماه 1400
2ـ مرحله سراسری: مهر ماه 1400
3 -مرحله ملی: زمستان 1400
* مرحله دانشگاهی بخش معارفي و حفظ: تير ماه 1400.
بخش ها و رشته های سي و ششمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان شامل 9 بخش و 40 رشته به شرح زير مي باشد :
1 )بخش آوایی : شامل 8 رشته : قرائت تحقیق/ قرائت ترتيل/ حفظ 5 جزء/ حفظ 10 جزء/ حفظ 20 جزء/ حفظ کل/ اذان / تواشيح و همخوانی قرآن کریم
تذکر : رشتههاي اذان و تواشيح فقط ويژه برادران خواهد بود.
2 )بخش معارف قرآنی : )شامل 7 رشته : آشنايي با احادیث اهلبيت / حفظ موضوعي قرآن کريم/ آشنايي با ترجمه و تفسير قرآن کريم/ آشنايي با سيره معصومين/ احکام/ پرسمان قرآني/ سبك زندگي اسلامی و ايراني

3 )بخش پژوهشی: شامل 3 رشته : مقاله نويسي/ تلخیص کتاب/ نقد کتاب
4 )بخش فنآوری : شامل 3 رشته : توليد نرمافزار / توليد اپليکيشن/ کانال هاي مجازی قرآني

5 )بخش هنری : شامل 7رشته : خوشنویسی/ نقاشي/ عکس / تذهیب/ فیلم کوتاه/ معرّق و منبّت/طراحي پوستر
6 )بخش ادبی : شامل 4 رشته : شعر/ داستاننويسي/ نمايشنامهنويسي/ فیلمنامهنويسي
7)بخش نهج البلاغه: شامل 3 رشته : معارف نهج البلاغه/ مقاله نويسي/ حفظ فرازهاي نهج البالغه
8 )بخش صحیفه سجاديه: شامل 4 رشته : معارف صحيفه سجاديه/ مقاله نويسي/ حفظ فرازهاي صحيفه سجاديه/
دعا خواني ويژه فرازهاي صحيفه سجاديه
9 )بخش نو آفرینی قرآنیاستارت آپ های قرآنی(: ایده شو) ایده پردازي نو آفريني قرآني
توجه:1- شرکت در کلیه رشته ها و ارسال آثار باید برطبق آیین نامه جشنواره باشد.
        فایل آیین نامه جشنواره به پیوست می باشد.

زمان ثبت نام: 28 فروردین لغایت 10 اردیبهشت 1400
دانشجویان گرامی می توانند جهت ثبت نام به اداره امور فرهنگی دانشگاه ملایر یا شماره واتساپ ۰۹۱۸۵۰۵۶۹۳۷ (خانم سلیمانی) مراجعه نمایند.
1400/1/24 سه‌شنبه
اولین جشنواره فرهنگی، هنری و اجتماعی پروین اعتصامی (ویژه دختران دانشجو)
به اطلاع دوست داران شعر و ادب فارسی می رساند که  معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری با همکاری معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری اقدام به برگزاری  اولین جشنواره فرهنگی، هنری و اجتماعی پروین اعتصامی (ویژه دختران دانشجو) در دانشگاه الزهرا می نماید. علاقه مندان می توانند برای شرکت در این جشنواره به آدرس ذیل مراجعه نمایند.
1400/1/22 یکشنبه
برگزاری کنگره جهانی حضرت محمد(ص) در آیینه ادب و هنر
به اطلاع اساتید، کارکنان، دانشجویان و همه دانشگاهیان و علاقه مندان می رساند با همت دانشگاه شیراز و حمایت وزارت علوم تحقیقات و فناوری ، کنگره جهانی حضرت محمد(ص) در آیینه ادب و هنر در پاییز ۱۴۰۰ در شهر شیراز در محورهای مختلف برگزار می گردد. مهلت ارسال آثار هنری و ادبی ، ۱۸ مرداد ماه به آدرس دبیرخانه کنگره مندرج در پوستر  می باشد.
همایش ها و رویدادهای فرهنگی