پنجشنبه 10 اسفند 1402   22:05:57
جهت مشاهده محتوا کلیک کنید

اخبار و نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعلام کرد: وجود ۱۵۰ پروژه تحقیقاتی مشترک بین استادان دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر منصور غلامی با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی گفت: در بحث دانشگاه‌ها و مراکز علمی در چهل سال گذشته دوره خوبی را طی کردیم.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها پس از انقلاب هم به لحاظ گسترش کمی و هم به لحاظ تعداد اعضای هیئت علمی تغییر کردند، افزود: تعدادی از اساتید دانشگاهی بعد از انقلاب فرهنگی از دانشگاه‌ها خارج شدند و بخش هایی از جمعیت دانشجویی که در آن زمان داشتیم از تحصیل در دانشگاه‌ها انصراف داده و درگیر کارهای اجرایی، سازندگی و دفاع شده بودند.

دکتر غلامی با بیان اینکه انقلاب فرهنگی تولد جدیدی برای دانشگاه‌های کشور بود، گفت: در این دوره در یک مقطع برای تربیت نیروی انسانی، دانشگاه‌ها را توسعه دادیم؛ فضای فیزیکی و تعداد مراکز آموزشی کشور افزایش یافت و اعضای هیئت علمی جدیدی در داخل کشور تربیت کردیم.

وزیر علوم تصریح کرد: مراکزی مثل دانشگاه تربیت مدرس زاده انقلاب است و دانشگاهی است که صرفاً برای تربیت اعضای هیئت علمی ایجاد شد و همچنین تعداد قابل توجهی اعزام اساتید و دانشجویان به خارج از کشور فرستادیم تا اعضای هیئت علمی مورد نیاز کشور را تأمین کنیم؛ این بازه زمانی تا اواخر دهه ۶۰ تقریباً به رفع نیازهای کارشناسی جامعه ما از نظر تحصیل‌کردگان دانشگاهی معطوف شده بود.

وی با اشاره به ایجاد مقاطع تحصیلات تکمیلی اظهار کرد: در اوایل دهه هفتاد اقدام به ایجاد دوره‌های تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد کردیم و پس از آن به تدریج در اواخر این دهه اکثر دانشگاه‌های کشور دوره‌های دکتری را دایر کردند. در همین زمان بود که میزان اعزام به خارج از کشور بسیار کم و معطوف به تربیت نیروی انسانی در دانشگاه‌های کشور شد.

دکتر غلامی افزود: در دهه ۸۰ به دلیل توسعه تحصیلات تکمیلی رشد تولیدات علمی خودش را نشان داد؛ این توسعه در حال حاضر با عملکرد دانشجویان دکتری که ۱۴۱ هزار نفر هستند، منجر به تحقیقات علمی نوآورانه و برون‌داد آن مقالات منتشر شده در نشریات بین‌المللی شده است که امروزه جزو شاخص‌های توسعه علمی کشور محسوب می‌شوند.

وزیر علوم با بیان اینکه نیرو‌های انسانی تربیت شده در دانشگاه‌های کشور در کلیه سطوح اجرایی، صنعتی، اقتصادی کشور فعالیت می‌کنند، گفت: در هر جا که به کارشناس احتیاج داشتیم، کارشناسان تربیت یافته در دانشگاه‌های کشور در آنجا مستقر هستند.

وی تصریح کرد: قبلاً در بعضی از مراکز صنعتی نظیر صنعت نفت متکی به کارشناسان خارجی بودیم یا در اوایل انقلاب پزشکان خارجی را در بخش‌های درمانی داشتیم. این جایگزینی به خوبی و با موفقیت انجام گرفت و امروزه اکثر مدیران، برنامه‌ریزان و کارشناسان کشور حداقل یکی از مقاطع تحصیلات تکمیلی خود را در داخل کشور گذرانده‌اند؛ لذا اثرات آن به این شکل است که برنامه‌ریزی، اجرا و توسعه در کشور با فرزندان تحصیل‌کرده در دانشگاه‌های ایران پیش می‌رود. طبیعی است در بخش‌های مختلف اجتماع به لحاظ توسعه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و صنعتی این اثرات وجود دارد و قابل احصا و ارائه است.

دکتر غلامی افزود: کلیه خانواده‌های جوان قطعاً تحصیل‌کرده دانشگاهی هستند و حتی اکثر فرزندان خانواده‌های روستایی نیز فرزندانشان تحصیلات دانشگاهی دارند. خیلی از افرادی که برمی‌گردند و کارهای اقتصادی در بخش کشاورزی انجام می‌دهند تحصیلات دانشگاهی حداقل در مقطع کارشناسی دارند و در بخش‌های صنعتی نیز به همین شکل است. به عبارتی درون‌مایه علمی و کارشناسی جامعه ما پر است و این خودش یک توسعه انسانی محسوب می‌شود. ما در شاخص‌های توسعه انسانی در مقطع ۴۰ ساله، رشد قابل توجهی داریم و در بین کشورهای دنیا در رتبه‌های ۴۵ الی ۵۰ قرار گرفتیم که در منطقه و کشورهای در حال توسعه شاخص خوبی است.

وزیر علوم درخصوص جایگاه علمی کشور در دنیا گفت: وقتی در بخش تحقیقات، توسعه علمی را در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی پیش بردیم، حاصل تحقیقات علمی مراکز پژوهشی‌مان زمانی قابل ارزیابی بین‌المللی است که در مجامع علمی بین‌المللی پذیرفته شوند. در حال حاضر به دلیل اینکه اکثر محققان ما بخصوص دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقطع دکتری باید نوآوری علمی داشته باشند در لبه‌های علم جدید حرکت کردند؛ به همین دلیل بسیاری از مجلات علمی معتبر دنیا و مقالات پژوهشگران کشورمان را چاپ می‌کنند که موجب شده است رتبه علمی ایران به رتبه شانزدهم دنیا برسد.

وی افزود: حتی در بعضی شاخه‌های علمی مانند نانو، سلول‌های بنیادی، سلول درمانی و زیست فناوری شاخص‌های خیلی بهتری داریم؛ این بدین معناست که تولیدات علمی ما به روز است و کشورهای دیگر و مراکز علمی دنیا به تولیدات علمی ما مراجعه می‌کنند و ارجاعات به مقالات علمی دانشمندان کشورمان می‌شود نیز بسیار بالاست.

وزیر علوم با بیان اینکه در دهه اخیر به دنبال تبدیل علم به فناوری هستیم، اظهار کرد: در دهه اخیر رویکردمان حرکت به سمت تبدیل علم و دانش به فناوری و ثروت است؛ هم اکنون قریب به ۱۹۰ مرکز رشد را در دانشگاه‌های کشور داریم که شرکت‌های کوچک، استارتاپ‌ها و برخی از گروه‌های علمی و فناوری را در خودشان جای می‌دهد.

دکتر غلامی با بیان اینکه ۴۳ پارک علم و فناوری در کشور فعالیت می‌کنند، گفت: تقریباً در هر استان حداقل یک پارک وجود دارد. پارک‌های علم و فناوری محل استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان هستند و از شرکت‌های جدید و استارت آپ‌ها حمایت می‌کنند. در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری سال ۹۷ در بازار فناوری، شرکت‌های زیادی حاضر بودند؛ فروش قابل توجهی فناوری‌های مبتنی بر دانش داشتند و قرارداد‌های بسیار خوبی را با شرکت‌هاو بخش‌های صنعتی منعقد کردند و گردش مالی مطلوبی را از خود نشان دادند.

وی افزود: در قالب همین فعالیت‌ها ۴۲ هزار شغل مبتنی بر دانش و به شکل پایدار ایجاد شده است. این درحالی است که ایجاد یک شغل در شرکت‌های دانش‌بنیان یک پنجم هزینه اشتغال در یک شرکت صنعتی هزینه دارد.

دکتر غلامی تصریح کرد: امری که امسال در هفته پژوهش و فناوری صورت گرفت، بازار عرضه و تقاضا را در بین فناوران دانش بنیان و بخش‌های استفاده کننده متقابل قرار دادیم. تعدادی از شرکت‌ها و صنایع تولیدی‌ها آمدند و نیازهای فناوری را مطرح کردند و این باعث شد که قراردادهای متقابل جدیدی در این بازار منعقد شد. در این دوره زمانی که خیلی طولانی نیست ورود پیدا کردیم در سرعت حرکت، گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان و درآمدهایی که این شرکت‌ها دارند حرکت‌های خوب و امیدوارکننده‌ای داشته ایم.

وی در رابطه با تبدیل علم به فناوری گفت: در کشور ما حرکت به سمت کاربردی شدن علم در مقایسه با کشورهای پیشرو با تاخیر آغاز شد، اما پس از شروع حرکت خوبی در این زمینه صورت گرفت.

 

منبع: پورتال وزارت علوم، تحقیقات و فناوری