سه‌شنبه 8 خرداد 1403   08:18:05
1398/7/10 چهارشنبه
معرفی گروه فیزیک
1393/11/1 چهارشنبه

فیزیک، اپتیک و لیزر
    فیزیک علم مطالعه خواص طبیعت است و هدف آن بررسی و تحلیل طبیعت است تا بتواند رفتار طبیعت را در شرایط گوناگون درک و پیش بینی کند. رشته فیزیک یکی از قدیمی ترین رشته های دانشگاهی است که پایه و زیربنای بسیاری از رشته ها به شمار می رود. رشته گرایش های فیزیک ماده چگال، فوتونیک و مهندسی اپتیک و لیزر را می توان از جمله حوزه هایی به شمار آورد که گستردگی بیشتری در حوزه های مختلف پیشرفت های اخیر در علم و صنعت دارند.
اپتیک شاخه ای از علم فیزیک است که به مطالعه رفتار و خواص نور می پردازد و در بسیاری از علوم کاربرد دارد. لیزر نیز به دلیل خواص متمایزش نقش بسیار مهمی در افزایش تولیدات صنعتی، گسترش ارتباطات و پیشرفت صنعت چاپ و پزشکی دارد. در رشته مهندسی اپتیک و لیزر دانشجویان با انواع لیزر، تجهیزات اپتیکی و کاربردهای آنها، اسپکتروسکوپی لیزری (اندازه گیری طول موج و فرکانس)، فن آوری ساخت قطعات اپتیکی و...آشنا می شوند و قادر به طراحی و ساخت، نگهداری و کنترل کیفیت تجهیزات اپتیکی و لیزری در زمینه های مختلف می باشند.  دانش‌آموختگان این دوره علاوه بر ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد فیزیک گرایش اپتیک – لیزر و کارشناسی ارشد فوتونیک، می‌توانند در حوزه هایی مانند، صنایع اپتیکی، لیزری و الکترونیکی، مخابرات، تشخیص و درمان های پزشکی مبتنی بر نور، امور دفاعی وابسته به نور و لیزر، حوزه های هنری مرتبط با نور و اپتیک و حوزه های خدماتی و سرگرمی مرتبط با نور و تجهیزات لیزری فعالیت نمایند.
گروه فیزیک دانشگاه ملایر
 گروه فیزیک دانشگاه ملایر در سال 1388 با اخذ مجوز و پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی فیزیک کار خود را آغاز کرد و در حال حاضر در گروه فیزیک دانشگاه ملایر علاوه بر دوره کارشناسی، دوره های کارشناسی ارشد و دکتری فیزیک ماده چگال، کارشناسی ارشد فوتونیک و دوره کارشناسی مهندسی اپتیک و لیزر دایر می باشد. گروه فیزیک دانشگاه ملایر در حال حاضر دارای 14 عضو هیات علمی در گرایش های مختلف فیزیک می باشد که 6 عضو هیات علمی با مرتبه دانشیاری و بقیه استادیار می باشند.  مجوز دوره کارشناسی ارشد فیزیک ماده چگال سال 1389، دکتری ماده چگال در سال 1390، کارشناسی ارشد فوتونیک سال 1396 و کاشناسی مهندس اپتیک و لیزر سال 1396  از دفتر گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی اخذ شده است.
هم اکنون بیش از 440 دانشجو در دوره های تحصیلی گروه فیزیک دانشگاه ملایر مشغول به تحصیل می باشند. از این تعداد دانشجو، 200 نفر در دوره کارشناسی فیزیک، 150 نفر مهندسی اپتیک و لیزر، 30 نفر کارشناسی ارشد ماده چگال، 20 نفر کارشناسی ارشد فوتونیک و 30 دانشجو هم در دوره دکتری مشغول به تحصیل می باشند.