سه‌شنبه 28 فروردین 1403   09:41:50
جهت مشاهده محتوا کلیک کنید
اخبار فرهنگی و اجتماعیبيشتر
1402/7/30 یکشنبه همایش بزرگداشت دانشجوی نخبه شهید احمدرضا احدی در دانشگاه ملایر برگزار شد
نخستین همایش بزرگداشت دانشجوی نخبه «شهید احمدرضا احدی» با حضور دکتر ابوالفضل باقری‌فرد معاون آموزش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان میهمان ویژه، مادر و برادر این شهید بزرگوار، جمع کثیری از نیروهای نظامی و انتظامی، خانواده معظم شهدا و ایثارگران، مسئولین، اساتید، کارکنان و دانشجویان در فضایی معنوی در مرکز همایش‌های شهید حاج رسول حیدری دانشگاه ملایر برگزار شد.
  • رئیس دانشگاه: انقلاب اسلامی ایران در امتداد مسیر پیامبر اکرم(ص) در صدر اسلام است
در ابتدای مراسم دکتر محمدی منش ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، حضور میهمانان و شرکت کنندگان را گرامی داشت.
رئیس دانشگاه به مظلومیت مردم فلسطین اشاره کرد و گفت: متاسفانه جامعه جهانی در قبال این مظلومیت سکوت کرده حامی جنایات رژیم غاصب صهیونیستی است، در حالی که انقلاب اسلامی این جنایت ها را محکوم می کند و در کنار مردم ستمدیده غزه است؛ ما هم با مظلومین و ستمدیدگان غزه و فلسطین همدردی می کنیم.
وی با اشاره به اینکه تفکر تاریخی انقلاب اسلامی ایران در امتداد مسیر و جریانی است که پیامبر اکرم(ص) در صدر اسلام آن را بنا نهادند، افزود: همانگونه که اسلام قله انسانیت و کرامت در تاریخ بوده است، امروز هم انقلاب اسلامی ایران به قله‌ای پرافتخار تبدیل شده و در امتداد مسیر اسلام می‌درخشد.
رئیس دانشگاه بیان اینکه جریان انقلاب اسلامی و راه شهید احدی‌ها و مسیر شهید قاسم سلیمانی‌ها همچنان ادامه دارد، تصریح کرد: قطعاً جایگاه تاریخی که ما اکنون در آن قرار داریم، صدها سال بعد می‌تواند برای آینده جهان هستی اثرگذار باشد.
دکتر محمدی منش با تاکید بر اینکه امروز «انسانیت» به کلیدی‌ترین موضوع تبدیل شده است،خاطرنشان کرد: ما ضمن محکوم کردن اقدامات وحشیانه رژیم غاصب اسرائیل، با ملت مظلوم غزه و فلسطین همدردی می‌کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه قرار است امروز با محوریت همایش بزرگداشت شهید احمدرضا احدی فعالیت علمی و پژوهشی کلیدی در عرصه شهید و شهادت در دانشگاه ملایر آغاز شود، افزود: در تلاش هستیم یک فیلم سینمایی در مورد شهید احدی و مجموعه شهدای جوان ملایر بسازیم که قطعاً حمایت مدیریت شهرستان را می‌طلبد.
رئیس دانشگاه اظهار کرد: پرداختن به نقش و جایگاه اثرگذار شهدا و تبیین سیره عملی آنها در عرصه خدمت رسانی به بشریت و انقلاب اسلامی و همچنین آغاز فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی دانشگاه با رویکردی جدید در این همایش کلید می‌خورد.
  • معاون وزیر بهداشت: «شهید احمد رضا احدی» یک مکتب است
معاون آموزش وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه شهید احدی به عنوان یکی از شهدای شاخص کشور تنها یک شخص نیست بلکه یک مکتب است، افزود: امروز مسئولین و نسل جوان باید این شهید را الگوی خود قرار دهند.
دکتر ابوالفضل باقری‌فرد با بیان اینکه با وجود اینکه رشته بنده پزشکی بوده است اما تا دو ماه پیش شناخت دقیقی نسبت به شهید احدی نداشتم، اظهار کرد: امروز عمیقاً معتقدم کسانی که در این مراسم حضور دارند، به نوعی توسط خود شهید دعوت شده‌اند.
وی ادامه داد: دو ماه پیش یک جلسه در رابطه با نخبگان پزشکی در تهران داشتیم که در آن جلسه «کتاب حرمان هور » شهید احدی را به عنوان هدیه به حضار اهدا کردیم، بنده در آن جلسه صفحاتی از این کتاب را تورق کردم و نسبت به آن شدیداً علاقمند شدم.
باقری فرد با اشاره به اینکه امروز یکی از آرزوهای بسیار بزرگ و دست نیافتنی خیلی از دانش آموزان قبول شدن در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران است، خاطرنشان کرد: این در حالیست که کسی مثل «شهید احمدرضا احدی» بلافاصله بعد از قبولی در رتبه اول رشته پزشکی آن هم در دانشگاه شهید بهشتی تهران، همه چیز را رها می‌کند و به سمت جبهه‌ها پیش می‌رود.
معاون آموزش وزارت بهداشت با اشاره به اینکه شهید عازم جبهه و رزمنده می‌شود، همانجا به نوعی شهید شده است؛ چرا که شهید کسی است که از همه چیزش در راه خدا می‌گذرد؛ تصریح کرد: شهید احمدرضا احدی مایه افتخار ملایر، استان همدان و کشور و فردی با خصوصیات منحصر به فرد و و روحیات متعالی بوده است.
باقری فرد کتاب «حرمان هور» که ماحصل دست نوشته‌های شهید احمدرضا احدی است، را اثری فوق العاده ارزشمند در حوزه ادبیات دفاع مقدس دانست و افزود: این کتاب توسط یک جوان ۲۰ ساله در سال ۱۳۶۲ به رشته تحریر درآمده و نشان روح بلند و متعالی و افق دید شهید احمدرضا احدی بوده است
وی مطالعه دقیق کتاب حرمان هور را به نسل جوان، دانشجویان و اساتید توصیه کرد و ضمن تقدیر از دانشگاه ملایر و بانیان برگزاری این مراسم باشکوه اظهار امیدواری کرد: همگی از پیروان و رهروان صادق و مخلص شهید احمدرضا احدی باشیم.
  • نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی: شهید احدی خود را مأمور به وظیفه می‌دانست
نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر اینکه با تفکر و تدبر در جهان بینی شهید احمد رضا احدی به این نکته پی می‌بریم که وی خود را مأمور به وظیفه می‌دانست ، افزود: شهید احدی روح بسیار بزرگی داشت.
دکتر هادی بیگی نژاد افزود: اگر سال ۱۳۹۰ بررسی کنیم تا کنون فقط ۱۱ نفر می‌توانسته اند رتبه اول کنکور را کسب کنند، این درحالی است که خانواده این افراد و خود این اشخاص، شرایط خاصی را سپری کرده‌اند تا این موفقیت را کسب کنند.
وی ادامه داد: بعد از مطالعه در جهان بینی و نوع نگاه متعالی و پخته «شهید احمدرضا احدی» به این نکته می‌رسیم که آنقدر دنیا و تعلقات مادی آن برایش کوچک بود که قبول شدن در رتبه اول رشته پزشکی جالب به نظرش نمی‌آمد.
دکتر بیگی نژاد خاطرنشان کرد: بعد از قبولی در کنکور از شهید احدی می‌خواهند که برای ادامه تحصیل به دانشگاه برود اما او تاکید می‌کند که «امام فرمودند جنگ در راس امور است.»
نماینده مردم ملایر با اشاره به اینکه شهید احدی در همه امور خود را مامور به وظیفه می‌دانست، تصریح کرد: دواره‌های شهدا باید «شهید » تربیت کنند و حضار در این مراسم باید از شهدا الگو بگیرند.
وی با اشاره به اینکه دیدگاه و روح متعالی شهید احمدرضا احدی آنقدر ارتقا یافته بود که دنیا و همه متعلقات در آن را کوچک می‌دید، افزود: او و همرزمانش بزرگی و عزت را در جای دیگری مشاهده می‌کردند.
وی با تاکید بر اینکه امروز باید «هنر» را در خدمت فرهنگ شهدا بیاوریم افزود: ملایر شهر گرامیداشت شهداست و باید تلاش شود در کنار این همایش‌ها به سمت مردمی‌سازی یادواره‌های شهدا برویم.
  • فرماندار ملایر: شهید احدی از شهدای ممتاز دوران دفاع مقدس است.
در بخش دیگر این همایش مهندس اسماعیلی معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ملایر با برشمردن فضایل اخلاقی شهید احدی وی را ادیب، دانشمند، نخبه و شهیدی بزرگ در حین گمنامی دانست و گفت: ایشان از شهدای ممتاز دوران دفاع مقدس است.
فرماندار ملایر بیان کرد: روح بلند و عرفانی و وصیت نامه ایشان در یک جمله خلاصه شده که فرمود «نگذارید حرف امام بر زمین بماند» و همه ما امروز جمع شده ایم تا خطاب به شهید احدی بگوییم ما همواره ادامه دهنده راه امام و شهدا هستیم.
فرماندار ملایر با بیان اینکه شاه بیت وجودی شهدا ولایت مداری و پشتیبانی از ولایت فقیه بود گفت: همه ما همواره در این مسیر حرکت می‌کنیم، که نمونه آن کنگره اربعین حسینی و اجتماع استشهادی رزمندگان اسلام برای دفاع از فلسطین است.
وی با بیان اینکه در هیچ برهه ای این قدر شیعه پشتیبان ولایت و پای کار نبوده است گفت: این همان خواسته شهدا و شهید احدی است.
در پایان برادر شهید احدی نیز به بیان خاطراتی از ویژگی های اخلاقی، عرفانی و معنوی شهید پرداخت و گفت: بهترین روش برای ادامه راه شهید احدی شناخت و بهره مندی از گفتار، رفتار و منش و استفاده از ایده های ایشان است.
پخش مستند شهید احدی با عنوان «از دانشگاه تا دانشگاه»، اجرای سرود کنکور شهادت، اجرای گروه تئاتر بهار پائیزی تئاتری با محوریت مادر شهید احدی، رونمایی از کتاب «زلال مثل آب» ( زندگی شهید محمد روستایی)، رونمایی از کتاب «فاتح دوئیجی» ( زندگی شهید حیدر کاظمی)، رونمایی از ترجمه کتاب «حرمان هور»( دست‌نوشته های شهید احدی) و روایتگری حاج کریم مطهری (فرمانده گردان غواصی)، از برنامه های اصلی این همایش بود.