سه‌شنبه 28 فروردین 1403   09:18:43
1398/7/10 چهارشنبه
درباره گروه مهندسی برق
1389/8/8 شنبه
گروه مهندسی برق دانشگاه ملایر یکی از گروه های فعال پژوهشی – آموزشی در دانشکده فنی و مهندسی می‌باشد که در حال حاضر در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرد. این گروه با حضور ۷ عضو هیات علمی تمام وقت با مرتبه‌های دانشیاری و استادیاری و دارا بودن آزمایشگاه‌های تخصصی در زمینه‌های الکترونیک قدرت، سیستمهای قدرت، ریز شبکه، پردازش سیگنال و تصویر و ماشین‌های الکتریکی به فعالیت می پردازد.
در حال حاضر گروه مهندسی برق در دو مقطع تحصیلات تکمیلی و در گرایش‌های الکترونیک قدرت و ماشین‌های الکتریکی و مخابرات سیستم به آموزش و راهنمایی دانشجویان و انجام پروژه های تحقیقاتی و صنعتی مشغول است. زمینه‌های تحقیقاتی این گروه شامل پردازش سیگنال و تصویر، مخابرات نوری، الکترونیک نوری، انرژی (ریز شبکه ها و انرژی های نو)، ماشین‌های الکتریکی (طراحی، ساخت، مدل‌سازی و بهینه‌سازی ماشین‌های الکتریکی، و محرکه‌های الکتریکی) و الکترونیک قدرت (طراحی و ساخت مبدلهای الکترونیک قدرت و منابع تغذیه سوییچینگ) است. فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی گروه مهندسی برق منجر به انتشار مقاله‌های علمی متععدی در مجلات معتبر بین المللی نمایه شده ISI، انجام چندین عنوان طرح تحقیقاتی ارتباط با صنعت و تربیت تعداد زیادی دانشجوی کارشناسی و کارشناسی ارشد شده است.

اهداف و رسالت اصلی
اهداف و رسالت اصلی این گروه انجام تحقیقات پیشرفته و به‌روز، رفع مشکلات علمی و صنعتی کشور، و تامین فرصت‌های مناسب علمی و پژوهشی برای دانشجویان مستعد مهندسی برق در زمینه‌های سیستم‌های مخابراتی و پردازش سیگنال‌های مربوط به بخش مخابراتی، پاسخگویی به نیازهای صاحبان صنایع برق و ایجاد قابلیت تحلیل و طراحی سیستم‌های قدرت و آموزش و کسب مهارت دانشجویان در جنبه های عملی و نظری و پیاده سازی سیستم های نوین الکترونیکی می باشد. کسب مهارت های لازم به همراه داشتن دانش فنی و قوه ابتکار می تواند مسیر های شغلی فراوانی را روی فارغ التحصیلان رشته مهندسی برق قرار دهد. در واقع عمده‌ ترین اهداف ما، بهره‌ مندی از مجموعه‌ی‌ توانمندی‌های فوق‌ به‌ منظور ایجاد تعامل دو سویه با محیط ¬های علمی و صنعتی داخل و خارج از کشور است. به‌ همین منظور نیز مهم‌ترین مسئولیت ما ارتقاء سطح آموزشی و پژوهشی در این محیطی پویاست.