چهارشنبه 2 خرداد 1403   14:00:43
معرفی گروه فضای سبز
1389/4/28 دوشنبه

باغبانی مجموعه‌ای از علوم، فنون و هنر در زمینه‌های گیاهشناسی، فیزیولوژی گیاهی، خاک‌شناسی و تغذیه گیاهی، ژنتیک و اصلاح نباتات، گیاه‌پزشکی، میوه‌کاری، سبزیکاری، گلگاری، گیاهان دارویی و طراحی فضای سبز است. هدف از ایجاد این دوره ها تربیت افرادی است که بتوانند به عنوان کارشناس در زمینه‌های مختلف تولیدی، برنامه‌ریزی منطقه‌ای و مطالعاتی و همچنین به عنوان مدرس در مراکز آموزش و واحدهای تحقیقات کشاورزی و یا به عنوان مدیر و مجری واحدهای تولیدی دولتی و خصوصی بخش کشاورزی منشأ خدمات باشند. دانش آموختگان رشته علوم باغبانی می توانند به عنوان تولید کننده یا شاغل در مجتمع های کشت و صنعت، شرکت های پرورش گل و گیاه، ادارات، سازمان ها و مراکز ترویجی و اجرایی کشاورزی کشور مشغول به کار شوند. مهندسی فضای سبز رشته میان رشته‌ای است که برگرفته از مهندسی باغبانی، مهندسی معماری و مهندسی عمران می‌باشد. هدف از تأسیس این رشته مطالعه و بررسی در زمینه طراحی، کاشت و پرورش نباتات و تلفیق علوم گیاهی با معماری است. بنابراین دانش آموختگان این رشته می توانند در طرح های مهندسی فضای سبز و طراحی باغ و پارک و ... نقش فعالی داشته باشند.


دوره کارشناسی

دوره کارشناسی در این گروه آموزشی شامل رشته مهندسی فضای سبز می باشد که در سال 1387 با دریافت مجوز جذب دانشجو راه اندازی شد. اولین مدیر گروه رشته آقای مهندس محمود قرباننی مرغشی بودند. تعداد واحدهای دوره کارشناسی 137 واحد می باشد.

دوره تحصیلات تکمیلی

گروه مهندسی فضای سبز با هدف تربیت افرادی که بتوانند از استعدادهای موجود به خوبی بهره‌برداری نموده و با رفع مشکلات، کمیت و کیفیت محصولات باغی را ارتقاء بخشیده و همچنین به منظور تربیت متخصصین جهت تدریس دروس مرتبط با باغبانی و برخی علوم مرتبط در سطح کارشناسی در آموزشکده‌ها و دانشکده‌های کشاورزی از سال 1393 اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی تولیدات گیاهی با گرایش اصلاح گیاهان باغبانی نمود. همزمان با بازنگری در نام برخی رشته ها در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، گرایش های مهندسی تولیدات گیاهی منسوخ و گروه اقدام به جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد در مهندسی باغبانی-گرایش فیزیولوژی و اصلاح درختان میوه نمود. شایان ذکر است با توجه به وجود اعضای هیات علمی متخصص و پیگیری های به عمل آمده، در آغاز سال 1399 مجوز جذب دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی باغبانی-گرایش فیزیولوژی و اصلاح گیاهان دارویی و معطر نیز اخذ گردید. دانشجویان در این دوره 33 واحد درسی را می گذرانند. در حال حاضر تعداد اساتید گروه 6 نفر با گرایش مختلف و مرتبط با رشته مهندسی علوم باغبانی و فضای سبز و بیوتکنولوژی است.