جمعه 1 تیر 1403   19:30:29
معرفی گروه تولید و ژنتیک گیاهی
1395/5/4 دوشنبه

ایران کشوری است که از توانمندی‌های بالقوه و بالفعل کشاورزی برخوردار بوده و کشاورزی در برنامه‌های توسعه کشور، از محورهای اصلی است. توسعه کشاورزی نیازمند نیروی انسانی ماهر است که بتواند عملیات کشاورزی مربوط به محصولات زراعی و باغی را بر اساس یافته‌های جدید علمی انجام دهد و بیشترین بازدهی و محصول را در بهره‌گیری از منابع به دست آورد. بدین منظور برای تامین نیروی انسانی متعهد و متخصص در رشته زراعت و اصلاح نباتات برای نیل به خودکفایی در زمینه مواد اولیه غذایی و صنعتی، لازم است متخصصانی تربیت شوند که بتوانند با استفاده از دانش و تجربیات خود، تولید اقتصادی محصولات زراعی را به طور علمی امکان پذیر سازند و از امکانات موجود کشور حداکثر استفاده را برده و در امور تحقیقات، آموزش و برنامه‌ریزی کشاورزی نیز خدمت نمایند. گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه ملایر در سال 1391با اخذ مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کار خود را آغاز نمود. مسئولیت راه اندازی و اولین مدیر گروه زراعت را آقای دکتر مجید رستمی بروجنی به عهده داشتند. سپس در سال 1394 موفق به اخذ مجوز رشته بیوتکنولوژی (زیست فناوری) کشاورزی در مقطع کارشناسی گردید. دوره کارشناسی بیوتکنولوژی (زیست فناوری) کشاورزی حاوی مجموعه ای از علوم و تکنولوژی­های کشت بافت، ژنتیک مولکولی، میکروبیولوژی، بیوشیمی و مهندسی ژنتیک است. هدف از برگزاری این دوره تربیت کارشناسان متعهد و متخصصی بود که با یادگیری و بکارگیری علوم و تکنیک­های جدید بتوانند در زمینه­های مختلف کشاورزی اعم از زراعت، باغبانی، دامپروری و ... به بهبود وضعیت کشاورزی و افزایش کارایی آنها بپردارند. شایان ذکر است در سال 1396 و با تلفیق رشته­های زراعت و اصلاح نباتات و بیوتکنولوژی کشاورزی، رشته مهندسی تولید و ژنتیک گیاه توسط شورای عالی گسترش آموزش عالی تصویب گردید و گروه از سال 1396 اقدام به پذیرش دانشجو در این رشته نمود و بر این اساس، نام گروه از زراعت و اصلاح نباتات به تولید و ژنتیک گیاهی تغییر یافت.

گروه تولیدو ژنتیک گیاهی دانشگاه ملایر در حال حاضر دارای شش نفر عضو هیات علمی با مرتبه استادیاری می‌باشد و تلاش دارد تا با انجام فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در راستای توسعه کارآمد بخش کشاورزی گام بردارد و دانش فنی تولید را برای کشاورزان فراهم نماید. هدف اصلی این گروه آموزش و راهنمایی دانشجویان در امور مختلف علمی و پژوهشی جدید و زمینه سازی پرورش دانش آموختگان کارآفرین و همچنین بهره­مندی از مجموعه توانمندی‌های گروه به منظور ایجاد تعامل دو سویه با محیط‌های علمی، پژوهشی و صنعتی کشور و همچنین ارتباطات بین المللی است. هم اکنون این گروه دارای رشته های ذیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌باشد.


·  مقطع کارشناسی

رشته مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی

رشته مهندسی زراعت و اصلاح نباتات

رشته بیوتکنولوژی کشاورزی

مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی، دانش به‌کارگیری اصول علوم زراعی و ژنتیک در تولید محصولات غذایی با توجه خاص به حفظ منابع طبیعی، محیط زیست و بهره‌برداری مطلوب از نهاده‌های کشاورزی است. هدف این رشته، تربیت کارشناس برای فعالیت در عرصه‌های تولید زراعی و محیط‌های تولید محصولات کشاورزی و گلخانه‌ای است. این کارشناسان می‌توانند به‌عنوان پژوهشگر در مؤسسات خصوصی و دولتی و یا مدرس در هنرستان‌های کشاورزی و مؤسسات علمی مشابه فعالیت و یا به‌عنوان تولیدکننده محصولات باکیفیت کشاورزی به‌صورت خصوصی در شرکت‌های سهامی زراعی اقدام به تولید محصول کنند. دوره مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی به‌گونه‌ای طراحی شده که بیشتر دروس به‌صورت عملی و حرفه‌ای انجام می‌شود.

تعداد واحدهای درسی رشته مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی

تعداد واحد

دروس

۲۲

دروس عمومی

۲۶

دروس پایه

۶۲

دروس تخصصی مشترک (دروس اصلی)

۱۸

دروس تخصصی هر موضوع

۱۰

دروس اختیاری

۱۳۸

جمع کل واحدها

موقعیت شغلی مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی در ایران

به عنوان مدیر یا مجری واحدهای تولیدی دولتی و خصوصی کشاورزان

به صورت کارشناس متخصص و برنامه ریز در زمینه‌های مختلف تولیدی و به نژادی در سازمان‌های دولتی و خصوصی

به عنوان مربی در مراکز آموزشی کشاورزی (هنرستان‌ها) و مجری امور تحقیقاتی در واحدهای تحقیقات کشاورزی


·  مقطع کارشناسی ارشد

رشته مهندسی تولید محصولات گلخانه‌ای

با توجه به مزیت‌ها و پتانسیل‌های تولید گلخانه‌ای محصولات در جهت افزایش راندمان استفاده از آب، زمین، کود و .. و با توجه به مشکلاتی همچون خشکسالی، کمبود خاک مناسب زراعی، این روش تولید در جهان و ایران مورد توجه ویژه و گسترش قرار گرفته است. در تولید گلخانه‌ای محصولات کشاورزی، مباحث و نکات جدید و ویژه‌ای از جمله نکات فنی مربوط به سازه گلخانه و سیستم‌های همراه آن، مدیریت اقلیم گلخانه، فیزیولوژی گیاهان در گلخانه، مدیریت ویژه آفات و بیماری‌ها و ... مطرح می‌شوند که در این گرایش از کارشناسی ارشد با تمرکز و تعمق بیشتر مورد بحث و آموزش قرار می‌گیرند.

 

تعداد واحدهای درسی رشته مهندسی تولید محصولات گلخانه‌ای

تعداد واحد

دروس

8

دروس تخصصی رشته (مشترک کلیه گرایش‌ها)

10

دروس اختیاری رشته (مشترک کلیه گرایش‌ها)

8

دروس تخصصی گرایش

6

پایان نامه

32

جمع کل واحدها

 

موقعیت شغلی مهندسی تولید محصولات گلخانه‌ای در ایران

-احداث گلخانه و تولید محصولات گلخانه‌ای

-انجام فعالیت آموزشی در زمینه‌های مختلف باغبانی

-برنامه‌ریزی امور اجرایی و احداث واحدهای تولیدی باغبانی

-انجام پژوهش‌های مورد نیاز جهت رفع مسایل و مشکلات بخش باغبانی

-ارایه مشاوره‌های علمی و فنی به واحدهای تجاری بخش باغبانی در جهت افزایش بهره‌وری و ارزش افزوده