اخبار آموزشی
اطلاعیه شماره 1 / مرحله دوم (ارزيابي تخصصي) آزمون نيمه متمرکز دکتري سال 1401 دانشگاه ملایر
بر اساس قانون سنجش و پذيرش دانشجو دوره‌هاي تحصيلات تکميلي در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي کشور پذيرش دانشجو در دوره دکتري تخصصي (Ph.D) سال 1401 دو مرحله اي خواهد بود که مرحله اول آن از طريق سازمان سنجش آموزش کشور انجام گرفت و مرحله دوم آن شامل مصاحبه علمي و سنجش عملي، بررسي سوابق آموزشي، پژوهشي و فناوري داوطلبان است که توسط دانشگاه‌هاي پذيرنده دانشجو صورت مي گيرد. ضمن عرض تبريک و آرزوي موفقيت براي داوطلبان راه ‌يافته به مرحله دوم (مصاحبه علمي) پذيرش دکتري دانشگاه ملایر، در راستاي اجراي اين مرحله موارد ذيل به اطلاع داوطلبان گرامي رسانده مي‌شود:

1- نحوه ثبت نام
داوطلبان حاضر در جلسه آزمون که براي آنها کارنامه مرحله اول (سنجش علمي) توسط سازمان سنجش آموزش کشور صادر شده است در صورت داشتن حد نصاب‌هاي اعلام شده مي‌توانند از تاريخ 2 خرداد 1401 تا دو روز مانده به زمان اولین روز مصاحبه هر رشته (طبق جدول زمان‌بندی این اطلاعیه) با مراجعه به سامانه ثبت نام اينترنتي نسبت به ثبت نام براي ارزيابي تخصصي اقدام نمايند. بديهي است منحصرا داوطلباني مي توانند جهت ارزيابي تخصصي در هر کد رشته- محل دانشگاه ملاير درخواست ارائه نمايند که با توجه به کارنامه مذکور داراي حد نصاب در آن کد رشته محل باشند. شايان ذکر است حدنصاب لازم براي داوطلبان داراي سهميه ايثارگر 70 درصد و براي داوطلبان داراي سهميه رزمندگان و مربيان حائز شرايط 80 درصد حدنصاب اعلام شده براي داوطلبان آزاد مي باشد که وضعيت آنها در کارنامه درج شده است.
 2- نحوه ارزیابی داوطلبان در مرحله دوم 
 • مصاحبه دکتري به صورت  حضوری و براساس تاريخ‌هاي اعلام شده در جدول زمان‌بندي مصاحبه دکتري دانشگاه برگزار خواهد شد( از تاریخ نهم خردادماه لغایت یازدهم تیرماه 1401).
 • با توجه به این که ممکن است برنامه زمانبندی این دانشگاه جهت انجام مصاحبه با برنامه پیشنهادی سازمان سنجش آموزش کشور متفاوت باشد ، تاکید می‌گردد داوطلبان عزیز صرفا بر اساس جدول زمان‌بندی مصاحبه دانشگاه ملایر موجود در انتهای همین اطلاعیه جهت مصاحبه مراجعه نمایند (جدول 3) .
 • ارزیابی داوطلبان در این مرحله براساس موارد زیر صورت خواهد گرفت:
نمره آزمون متمرکز مرحله اول به میزان ۵۰ درصد نمره کل نهایی داوطلب را تشکیل می دهد. ارزیابی داوطلبان در مرحله دوم براساس سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری و مصاحبه علمی و سنجش علمی انجام می گیرد. بر این اساس از مجموع ۵۰ امتیاز این مرحله، سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری (۲۰ امتیاز) و مصاحبه علمی و سنجش علمی (۳۰ امتیاز) را شامل می شود.
جدول شماره (1) :  نحوه محاسبه امتيازات سوابق آموزشی، پژوهشي و فناوری
ردیف نوع فعاليت امتياز نحوه ارزيابي
1 1-1 مقالات علمی-پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی
1-2 گاهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران
1-3 برگزیدگی در جشنواره های علمی معتبر
2 مقالات علمي-ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی
3 مقالات چاپ شده درکنفرانس های معتبر
( داخلی و خارجی )
4 تأليف يا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی
5 معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل
6 برگزیدگان المپیادهای علمی - دانشجویی
7 مدرک زبان معتبر طبق جدول شماره 3 (با اعمال ضریب)
8 سایر موارد مورد نظر گروه تخصصی
جمع 20

جدول شماره (2) :  نحوه محاسبه امتیاز مصاحبه علمی و سنجش علمی
رديف شاخص ارزیابی حداکثرامتياز
1 تسلط در تجزیه و تحلیل مسائل علمی و پاسخگویی و به سئوالات
2 وسعت نظر، نوآوری، خلاقیت و کارآفرینی
3 شخصیت، متانت و نحوه تعامل
4 نگرش و اطلاعات فناورانه مرتبط با رشته تحصیلی
5 توانایی فن بیان و انتقال مطالب
6 همراستایی زمینه پژوهش داوطلب با اولویت های علمی اعضای گروه (نظر استاد راهنما)
جمع 30

جدول شماره (3) :  نحوه محاسبه امتیاز مدرک زبان
MSRT
(MCHE)
IELTS
Equivalent
TOEFL
IBT
TOEFL
Computer
TOEFL, PAPER+
TOLIMO
حداکثر امتیاز
100-90 9/0-7 120-96 300-250 680-600 8
89-85 6/9-6/5 95-86 249-232 599-575 7
84-80 6/4-6 85-76 231-213 574-550 6
79-75 5/9-5/5 75-66 212-196 549-525 5
74-70 5/4-5 65-56 195-173 524-500 4
69-65 4/9-4/5 55-46 172-152 499-475 3
64-60 4/4-4 45-36 151-133 474-450 2
59-50 3/9-3/5 35-29 132-113 449-425 1

3- برنامه زمانی انجام مرحله مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی (مرحله ارزیابی تخصصی)
-مصاحبه از ساعت ۸ تا ۱۳ و در صورت لزوم، ادامه آن از ساعت ۱۴ الی 16 روزهای ذکر شده خواهد بود .


جدول 4 .برنامه زمانبندی مصاحبه علمی آزمون ورودی دوره دکتری سال 1401 دانشگاه ملایر
کد رشته محل کد رشته امتحاني رشته امتحاني گرايش دوره ظرفيت تاريخ مصاحبه تخصصي تاريخ مصاحبه تخصصي (جامانده ها) زمان ثبت نام
2905 2233 رياضي جبر روزانه 4 5 و 6 تیر 7  تیر از 2 خرداد تا 3 تیر
2968
2233 رياضي کاربردی روزانه 5 5 و 6 تیر 7  تیر از 2 خرداد تا 3 تیر
3119 2238 فيزيک فيزيک ماده چگال روزانه 4 29 خرداد 30  خرداد از 2 خرداد تا 27 خرداد
3564 2307 مهندسي عمران سازه روزانه 1 7 تیر 11 تیر از 2 خرداد تا 5 تیر
4452 2401 علوم و مهندسي محيط زيست -- روزانه 3 9 و 10 خرداد 11 خرداد از 2 خرداد تا 7 خرداد
4459 2401 علوم و مهندسي محيط زيست -- نوبت دوم 3 9 و 10 خرداد 11 خرداد از 2 خرداد تا 7 خرداد
تذکر: به اطلاع شرکت کنندگان در مصاحبه دکتری مهندسی محیط زیست ۱۴۰1 می رساند در صورت تمایل به شرکت در مصاحبه دوره روزانه و نوبت دوم،  ضروری و الزامیست که در هر دو گروه ثبت نام نمایند. لازم به ذکر است تنها یکبار واریز وجه جهت ثبت نام توسط ایشان برای هر دو دوره باید صورت گیرد.

4 – مدارک مورد نیاز
لازم است داوطلبان قبل از شرکت در جلسه حضوری جهت مصاحبه، ابتدا نسبت به ثبت نام الکترونیکی و بارگذاری مدارک مورد نیاز زیر در سامانه ثبت نام دانشگاه در مهلت تعیین شده اقدام نمایند. (همچنین داوطلبان در روز مصاحبه تخصصی جهت تحویل همه مدارک و مستندات ذکر شده و تشکیل پرونده، به محل برگزاری آزمون مصاحبه مراجعه کنند).
در ارسال مدارک رعایت نکته ذیل الزامی است:
- در تهیه فایل های تصویری مورد نیاز جهت بارگذاری ، از اصل مدارک و اسکن رنگی مدارک استفاده شود. (اسکن مدارک بصورت سیاه سفید بررسی نخواهد شد.) (حتما اسکن مدارک با فرمت jpg یا Pdf باشد)
تذکر مهم:
لازم و ضرورریست متقاضی محترم تمامی مدارک را در یک پوشه قرار داده و سپس بصورت فایل zip یا rar در سامانه بارگذاری نماید. حتما نام پوشه بدین صورت باشد : نام ، نام خانوادگی، کد ملی (به صورت حروف انگلیسی . به عنوان مثال Ali.Akbari.4123456789.rar

مدارک مورد نیاز برای بارگذاری در سامانه ثبت نام دانشگاه:
 • فرم تکمیل شده مشخصات فردی (فرم شماره ۱)
 • کلیه صفحات شناسنامه
 • کارت ملی
 • عکس ۴×۳
 • ریزنمرات و مدارک تحصیلی مقاطع تحصیلی (آموزش عالی) قبل (کاردانی، کارشناسی،کارشناسی ارشد)
 • گواهی معدل (برای دانشجویان سال آخرمقطع کارشناسی ارشد)
 • مدرک زبان آزمون های زبان بین الملل مربوط به دو سال گذشته:
 • TOEFL MSRT, IELTS, TOLIMO
 • کارنامه آزمون نیمه متمرکز دکتری سال 1401 + کارنامه انتخاب رشته دانشگاه ها
 • حکم کارگزینی برای داوطلبان حائز شرایط سهمیه مربیان رسمی قطعی و یا رسمی آزمایشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری/ معرفی نامه صادره از مرکز جذب و امور هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی برای متقاضیان استفاده از سهمیه مربیان دانشگاه آزاد اسلامی
 • تعهد حضور تمام وقت  (فرم شماره ۲)
 • سوابق پژوهشی (صفحه اول مقالات، اسناد مرتبط با اختراع، اکتشاف و ...) جهت بارگذاری و نیز نسخه کامل آنها در روز مصاحبه.
تذکر 1: تنها به مقالاتی امتیاز داده می شود که در مجلات دارای نمایه معتبر بین المللی با مورد تایید وزارتین با اعتبار علمی- پژوهشی، چاپ با پذیرش شده باشند.
تذکر ۲- نشریاتی که مقالات متقاضی در آنها منتشر شده اند نباید در لیست سیاه (Black List) اعلام شده از طرف معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشند.
تذكر 3: گواهی پذیرش قطعی (با ذکر تاریخ دقیق دریافت مقاله، پذیرش و چاپ) برای مقالات چاپ نشده و صفحه اول آن مقاله
تذکر 4: تنها به مقالات کنفرانسی / همایشی داخلی که در همایش های معتبر برگزار شده توسط یکی از دانشگاههای زیر مجموعه وزارتین یا توسط انجمن های علمی تخصصی رشته مربوطه، ارائه شده باشد، امتیاز تعلق می گیرد.
تذکر 5 : تنها به مقالات کنفرانسی / همایشی خارجی که در همایش های معتبر ارائه شده باشد، امتیاز تعلق می گیرد.
تذکر 6: برگزیدگان رتبه اول تا سوم مرحله نهایی جشنواره های علمی معتبر بین المللی خوارزمی، فارابي، وازی و ابن سینا) باید تایید دبیرخانه جشنواره را نیز کسب و بارگذاری نمایند.
تذکر 7: گواهی ثبت اختراع با پد دارای تاییدیه از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران باشد. برگزیدگان مرحله نهایی المپیادهای علمی دانشجویی باید تایید دبیر خانه المپیاد را نیز کسب و بارگذاری نمایند.
(بدون پرداخت هزينه، ثبت نام داوطلب نهايي نبوده و داوطلب حق شرکت در جلسه آزمون مصاحبه را نخواهد داشت.)
 (هزینه پرداخت شده برای ثبت نام الکترونیکی، بررسی مدارک و برگزاری مصاحبه بوده و به هیچ عنوان مسترد نمی‌شود.)
 • صفحه اول و چکیده  پایان نامه دوره کارشناسی ارشد (ویژه داوطلبان فارغ التحصيل) جهت بارگذاری و به همراه داشتن یک نسخه از پایان نامه دوره کارشناسی ارشد در روز مصاحبه
 • یک نسخه پروپوزال (ویژه دانشجویان دوره کارشناسی ارشد)
 • توصیه نامه علمی (ارائه توصیه نامه از استاد راهنمای دوره کارشناسی ارشد)
 • آخرین حکم کارگزینی مبنی بر اینکه عضو هیات علمی رسمی قطعی و یا رسمی آزمایشی تابعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده که به تأیید بالاترین مقام مسئول نیز رسیده باشد، برای آن دسته از افرادی که از امتیاز مربی در این آزمون استفاده نموده اند.
تذکر 1: بارگذاری موافقت نامه قطعی مبنی بر ادامه تحصیل از طریق سهمیه مربیان به تأیید معاون آموزشی یا معاون اداری و مالی (پشتیبانی) دانشگاه یا موسسه آموزش عالی
تذکر ۲: داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه مربیان باید در زمان ثبت نام در آزمون به صورت رسمی در یکی از مؤسسات آموزشی پژوهشی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اشتغال به کار داشته باشند. این دسته از داوطلبان باید حداقل دارای سه سال سابقه کار به عنوان عضو هیات علمی تمام وقت باشند.
 • کارت معافیت یا پایان خدمت وظیفه عمومی یا مدرکی که وضعیت نظام وظیفه معرفی شده را با توجه به بند مقررات وظیفه عمومی مندرج در صفحه ۳ دفترچه راهنمای شرکت در آزمون مذکور را مشخص نماید، جهت آقایان الزامیست.
تبصره ۱- آن‌دسته از داوطلبان که فارغ‌التحصیل دوره کارشناسی ناپیوسته می‌باشند علاوه بر اصل مدرک کارشناسی ناپیوسته می‌بایست اصل مدرک کاردانی را نیز ارائه نمایند.
تبصره ۲- داوطلبانی که دانشجوی سال آخر دوره کارشناسی ارشد و یا دکتری حرفه ای بوده و حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1401 دانش آموخته می شوند (اصل گواهی تأیید شده توسط دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی محل اخذ مدرک مطابق فرم مندرج در دفترچه راهنمای شرکت در آزمون مذکور و یا فرم مندرج دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی) را تهیه و بارگذاری نمایند.
تذکر : به مدارکي که ناقص باشند و يا پس از پايان مهلت ثبت نام اينترنتي بارگذاری شوند ترتيب اثر داده نخواهد شد و صرفاً به مدارک بارگذاری شده و مورد تأييد توسط کميته ارزيابي امتياز بندي‌هاي مورد نظر تعلق مي گيرد. لازم به ذکر است آزمون مصاحبه تخصصي صرفا از داوطلباني صورت مي‌گيرد که ثبت نام اينترنتي خود را در زمان مقرر کامل کرده باشند.

" ارائه اصل و تصویر کلیه ی مدارک مورد نیاز در روز مصاحبه الزامی می باشد."

6- محل برگزاری آزمون مصاحبه علمی:  داوطلبان هر رشته باید به دانشکده مربوطه به آدرس‌های زیر مراجعه نمایند:

  6-1 محل مراجعه داوطلبان رشته های ریاضی ( محض و کاربردی )، فیزیک، علوم و مهندسی محیط زیست:  ملایر-کیلومتر 4 جاده اراک، پردیس دانشگاه ملایر
  6-2 محل مراجعه داوطلبان رشته عمران:  ملایر- ضلع شمالی پارک سیفیه- بالاتر از دانشگاه آزاد اسلامی- دانشکده عمران و معماری   
 تذکر مهم:
- عدم شرکت در جلسه مصاحبه در زمان های تعیین شده توسط دانشگاه، به منزله انصراف از شرکت در این مرحله از آزمون خواهد بود.
-کلیه داوطلبانی که مرحله بررسی سوابق علمی و ارزیابی تخصصی را با موفقیت به اتمام برسانند و در ردیف پذیرفته شدگان دانشگاه قرار گیرند، توجه داشته باشند که پذیرش آنها بصورت مشروط بوده و پذیرش نهایی و قطعی منوط به تائید صلاحیت عمومی آنها از سوی دبیرخانه گزینش دانشجو خواهد بود.
جدول 5 .نام دانشکده ها و شماره تماس آن‌ها
رديف نام دانشکده شماره تماس
1 علوم پايه 32355404-081
2 منابع طبيعي و محيط زيست 32355330-081
3 علوم رياضي و آمار 32355466-081
4 عمران و معماري 32232346-081

 صفحه ویژه ثبت نام داوطلبان دوره دکتری دانشگاه ملایر 

 
فايلها
فرم شماره 2 (فرم تعهد حضور تمام وقت).doc 34.304 KB
فرم شماره 1 (مشخصات فردي).doc 92.16 KB