شنبه 19 آذر 1401   08:17:20
1398/7/10 چهارشنبه
اخبار دانشگاهبيشتر
معاون وزارت صمت در نخستین نشست علمی و تخصصی حوزه معادن، صنایع معدنی و فرآوری مواد استان همدان در دانشگاه ملایر بیان کرد: باید به طور جدی روی توسعه فرآوری‌های جدید تمرکز کنیم و دانشگاه‌ها در این حوزه باید به کمک ما بیایند. 1401/9/17 پنجشنبه
معاون وزارت صمت در نخستین نشست علمی و تخصصی حوزه معادن، صنایع معدنی و فرآوری مواد استان همدان در دانشگاه ملایر بیان کرد: باید به طور جدی روی توسعه فرآوری‌های جدید تمرکز کنیم و دانشگاه‌ها در این حوزه باید به کمک ما بیایند.
نخستین نشست علمی و تخصصی حوزه معادن، صنایع معدنی و فرآوری مواد استان همدان روز پنجشنبه 17 آذر با حضور و پیگیری دکتر بیگی نژاد نماینده مردم شهرستان ملایر در مجلس شورای اسلامی و حضور مهندس محتشمی پور معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، مسئولین و اساتید دانشگاه و جمعی از فعالان حوزه صنعت و معدن، شرکت‌ها و صنایع فرآوری مواد استان همدان در دانشگاه ملایر برگزار شد.
در ابتدای برنامه اساتید گروه مهندسی معدن و گروه مهندسی مواد دانشگاه ملایر، نمایندگانی از فعالان حوزه معدن و فرآوری مواد و رئیس سازمان صنعت و معدن استان مباحث تخصصی و فنی و دغدغه های مرتبط را بیان و ارائه کردند.
مهندس شانیان رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان اظهار داشت: ذخیره اثبات شده معادن استان همدان ۱.۸ میلیارد تُن است که ظرفیت بسیار خوبی است و با اشاره به تنوع بسیار خوب مواد معدنی این استان با بیش از ۳۰ نوع ماده معدنی، افزود: برخی مواد معدنی همچون دولومیت نهاوند، آندالوزیت و سیلیس ملایر و سنگ گرانیت مشکی تویسرکان جزء برندهای مواد معدنی کشور هستند.
وی وجود دانشگاه‌ها همچون دانشگاه ملی ملایر را ظرفیتی مناسب برای تکمیل حلقه اتصال دانشگاه با صنایع معدنی دانست و ادامه داد: با سیاست‌های خوب دولت سیزدهم و مدیریت استاندار همدان، هم‌افزایی خوبی در مجموعه این استان شکل گرفته و روند توسعه‌ای در بخش معدن و صنایع معدنی در پیش است.
وی ملایر را یکی از شهرستان‌های با ظرفیت بالا در حوزه معدن و صنایع معدنی دانست و گفت: ظرفیت سیلیس ملایر یک برند کشوری است و آینده خوبی دارد.
مهندس رحیم مرتضایی رئیس خانه معدن استان همدان نیز با اشاره به ظرفیت ها و چالش‌های بخش معدن استان، گفت: شهرستان ملایر ذخایر معدنی بالایی با مجموع ۷۴۰ میلیون تُن معادل ۴۲ درصد ذخایر استان را دارد و نقش اصلی را در تولید کاشی و سرامیک کشور را به خود اختصاص داده است.
دکتر بیگی نژاد نماینده مردم شهرستان ملایر نیز طی سخنانی با اشاره به اینکه این برای نخستین بار است که فعالان عرصه معدن و فرآوری مواد، سیاست گذاران قوه مقننه، مدیران ارشد دولت و اساتید و نخبگان دانشگاهی همزمان برای چاره اندیشی برای رفع مشکلات و موانع گرد آمده اند، گفت: این گردهمایی و هم اندیشی بسیار ارزشمند و امیدبخش است و برگزاری این نشست‌ها باید دارای خروجی و ارائه راهکارهای لازم و مورد استفاده صنعت و دانشگاه باشد.
وی گفت: در حوزه فرآوری، اکشتافات، ماشین‌آلات و برقراری ارتباط صنعت با دانشگاه، باید کاربردی کار شود و مراکز علمی، سیاستگذاران و صنعتگران در کنار هم نسخه خوبی ارائه دهند، ما نیز در کنار شما هستیم.
در ادامه مهندس محتشمی پور معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت مطالبی پیرامون سوالات و موارد مطرح شده  بیان کرد و گفت: بیشترین دغدغه ما نقشه‌ها و داده‌های اکتشافاتی است.
وی با بیان اینکه امسال برای نخستین بار اطلاعات و عملکرد معادن کشور الکترونیکی شد، افزود: در کل کشور از حدود ۲ هزار محدوده معدنی که دارای نقص اطلاعاتی بودند، با الکترونیکی شدن پرونده‌ ها، تعداد آنها به ۳۰۰ محدوده رسیده است و هم اکنون ۱۳ هزار محدوده معدنی داریم که تمامی مجوزهای زیست‌محیطی و منابع طبیعی را دارند و باید دوباره فعال شوند.
 معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صمت، انرژی را مهمترین عنصر در فرآوری مواد و بخش معادن عنوان و بیان کرد: مشخص نیست در آینده چنین انرژی برای تبدیل مواد معدنی به محصولات در اختیار داشته باشیم و ظرفیت توسعه زنجیره فولاد به عنوان بزرگترین بخش معدنی به شکل گذشته وجود ندارد و باید روی تولید آلیاژی کار کنیم.
مهندس محتشمی‌پور با بیان اینکه باید به طور جدی روی توسعه فرآوری‌های جدید تمرکز کنیم، ادامه داد: دانشگاه‌ها در این حوزه باید به کمک ما بیایند.
وی با اشاره به جمع‌آوری مقررات بخش معدن در ابتدای امسال، گفت: برنامه وزارت صمت این است که سالانه یک بخشنامه جامع منتشر و سال آینده نسخه جدید را صادر کند.
محتشمی‌پور یادآور شد: در مجموع پروانه اکتشافاتی که در کشور صادر شده، ۱۳ درصد از مساحت کل کشور است و اکتشافات بیشتر در سطح انجام می‌شود.
وی با اشاره به برداشت ۶۱۷ میلیون تُن ماده معدنی سال گذشته در کشور و صادرات ۴.۵ میلیون تُنی، بیان کرد: در بخش محصولات فرآوری شده همچون کنسانتره نیز همین میزان صادرات انجام می‌شود و حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد موادی که صادر می‌شود، واردات داریم و در کشور فرآوری می‌کنیم.
محتشمی‌پور همچنین به کمبود ماشین‌آلات در این حوزه اشاره و بیان کرد: مجوزهایی که امسال تا ابتدای آذر ماه برای ورود ماشین‌آلات در کشور صادر کردیم، بیش از دو برابر سال گذشته بوده و افزایش تولید ماشین‌آلات ساخت داخل نیز ۵۰ درصد افزایش یافته است.
به گفته وی، ساماندهی وضع مقررات، ساماندهی اطلاعات، فعال کردن سامانه اطلاعات معدنی (کاداستر) و الکترونیکی کردن عملکرد معادن از جمله محورهای مهمی است که طی یکسال گذشته توسط وزارت صمت دنبال شد و توسعه اکتشافات با محوریت دولت برنامه دیگر این بخش است.
معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: در حوزه اکتشافات در سه ناحیه خراسان جنوبی، کردستان و آذربایجان غربی اقدامات شروع شده که در خراسان جنوبی و کردستان به اتمام رسیده و در آذربایجان غربی در مرحله تلفیق نقشه‌های نهایی است.
محتشمی‌پور تاکید کرد: سطح فناوری در بخش معدنی، فرآوری و اکتشافات باید ارتقا دهیم و از ظرفیت دانشگاه‌ها استفاده کنیم.
ویژه برنامه های روز دانشجو در دانشگاه برگزار شد. 1401/9/16 چهارشنبه
ویژه برنامه های روز دانشجو در دانشگاه برگزار شد.
ویژه برنامه های فرهنگی و دانشجویی به مناسبت روز دانشجو با حضور مسئولین دانشگاه و جمع کثیری از دانشجویان در دانشگاه ملایر برگزار گردید.
بخش اول این برنامه ها به همت دفتر نمایندگی نهاد مقام معظم رهبری، شامل برنامه های نمایش مستند و نماهنگ، اجرای مسابقه و اهدای جوایز برندگان مسابقه فوتبالی با حضور پرشور دانشجویان برگزار شد.
بخش دیگر این برنامه ها، جلسه گفتگوی صمیمانه، پرسش و پاسخ و تبادل نظر دانشجویان با رئیس دانشگاه و مسئولین دانشگاه بود و در پایان نیز از فعالان برجسته فرهنگی تقدیر به عمل آمد.
پیام رئیس دانشگاه ملایر به مناسبت فرا رسیدن روز دانشجو 1401/9/16 چهارشنبه
پیام رئیس دانشگاه ملایر به مناسبت فرا رسیدن روز دانشجو
رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی): « از دانشگاه همیشه و در همه جا این انتظار هست که محل جوشش و اوج دو جریان حیاتی در کشور باشد: اول، جریان علم و تحقیق؛ دوم، جریان آرمان‌گرایی‌ها و آرمان‌خواهی‌ها و هدفگذاری‌های سیاسی و اجتماعی«.
69 سال پیش، دانشجویان ایران اسلامی در 16 آذر به برقراری روابط سیاسی مجدد با دولت های انگلستان و آمریکا اعتراض کردند. نظامیان رژیم پهلوی در این روز به دانشکده فنی دانشگاه تهران هجوم بردند و 600 دانشجو و استاد دانشگاه را مجروح و سه دانشجوی دانشکده فنی به نام های سید مهدی شریعت رضوی، احمد قندچی و مصطفی بزرگ نیا را به شهادت رساندند. این جنایت در شرایطی روی داد که «فرهنگ شیفتگی به غرب» بر جامعه ایرانی حاکم بود و دانشجویان عزیز از سرگیری روابط مجدد با کشورهای استعماری پس از کودتای 28 مرداد را «پذیرش مجدد استبداد و استکبار» دانسته و مبارزه با آن را آغاز کرده بودند.
روز دانشجو، روز تکریم مقام دانشجویان پرنشاط و سرزنده این سرزمین است که علاوه بر جدیت در آموختن علم و دانش و اخلاق، گام موثری برای تبدیل «فرهنگ شیفتگی به غرب» به «فرهنگ اعتراض به غرب و استکبار» برداشتند. این اقدام دانشجویان، با شکل گیری انقلاب اسلامی به ثمر نشست و «فرهنگ ما می توانیم» جایگزین «فرهنگ ما نمی توانیم» گردید چرا که استکبار وقتی می تواند بر مردمان کشوری حاکم شود که روحیه ما نمی توانیم بر آنها استیلا یابد.
دانشجویان پیشران های کشور در تقویت روحیه استکبار ستیزی و ضد استبدادی می باشند و در شرایط حساس کنونی کشور عزیز ایران نیازمند وحدت و همدلی و تقویت روحیه و فرهنگ خودباوری می باشد و این دانشجویان هستند که می توانند با فکرهای خلاق و اندیشه های نو پایه ارتقا و بالندگی ایران اسلامی را فراهم نمایند.
اینجانب فرا رسیدن 16 آذر روز دانشجو را به دانشجویان عزیز، پویندگان مسیر دانایی و روشنایی و جامعه دانشگاهیان تبریک عرض نموده و امید دارم که نسل جوان دانشجوی امروز ایران اسلامی؛ کشور را به «بلندای قله‌های علم و فناوری» و «خودباوری و ایثار» رهنمون شوند.
دکتر ابراهیم محمدی منش
رئیس دانشگاه ملایر
پیام رئیس دانشگاه ملایر به مناسبت فرا رسیدن هفته بسیج 1401/9/8 سه‌شنبه
پیام رئیس دانشگاه ملایر به مناسبت فرا رسیدن هفته بسیج
«همت بلند، خردمندی، درست‌اندیشی و توکل به خدا» ابزارهای تجربه ‌شده برای غلبه بر مشکلات کشور است.
«رهبر معظم انقلاب مد ظله العالی»
بسیج شجره طیبه ای است که سر در آسمان دارد و لحظه به لحظه در حال ثمردهی وبالندگی است. بسیج تجلی گاه آرمانهای ناب انقلاب و پیشران حرکت به سوی قله های رفیع پیشرفت و تعالی دنیوی و اخروی است. بسیجیان انسان های وارسته ای هستند که میان هوای نفس و عقل انتخابی غیر از عقلانیت نداشته و این عقل تعالی یافته آن ها را به سوی زیست عاشقانه و عارفانه رهنمون ساخته است و بی شک شهید محسن فخری زاده، دانشمند برجسته سرزمین مقدسمان از جمله این عارفان عاشق بود که عمری با اخلاص و سخت کوشی در راه سترگ دانایی و روشنایی گام برداشت و سرانجام هدف ترور ناجوانمردانه دشمنان شب پرست وایادی آمریکای جنایتکار و صهیونیسم بین الملل قرار گرفت و براستی چه رسوا است ترور علم و آگاهی.
دشمنان این مرز پرگهر بدانند که خون شهید فخری زاده و دیگر دانشمندان شهید عرصه دانایی، نهال علم و بالندگی را سیراب نموده و جوانان برومند ایران زمین همه محسن فخری زاده هستند و با توکل و استعانت از خداوند متعال نام پاک ایران وایرانی همواره بر تارک آسمان پیشرفت و تعالی خواهد درخشید و این همان سرنوشت محتومی است که رسول خوبی ها وعده آن را داده است.
پیامبر رحمت (صل الله علیه و آله و سلم): «اگر علم در ثریا باشد مردمانی از سرزمین پارس به آن دست پیدا خواهند کرد».
اینجانب ضمن قدردانی از تلاش‌ها و مجاهدت خالصانه بسیجیان گرانقدر و پیشگام در عرصه‌های مختلف بویژه در حوزه علم و فناوری، فرا رسیدن هفته بسیج را تبریک عرض می نمایم.
دکتر ابراهیم محمدی منش
رئیس دانشگاه ملایر
چاپ مقاله جناب آقای دکتر مهدی کاظمی از اعضای هیئت علمی دانشکده مهندسی در مجله THIN-WALLED STRUCTURES 1401/9/3 پنجشنبه
چاپ مقاله جناب آقای دکتر مهدی کاظمی از اعضای هیئت علمی دانشکده مهندسی در مجله THIN-WALLED STRUCTURES
مقاله جناب آقای دکتر مهدی کاظمی از اعضای هیئت علمی دانشکده مهندسی و همکار ایشان با عنوان
  Novel geometric arrangement effects on energy absorption of a conical structure with various cross-sections
در مجله THIN-WALLED STRUCTURES که براساس ضریب تاثیر جزء 10 درصد برتر گروه موضوعی می باشد به چاپ رسیده است.
این موفقیت را خدمت ایشان تبریک عرض نموده و توفیقات روزافزون را از خداوند منان برای این عزیزان خواستاریم.
معاونت پژوهشی و فناوری
در بازدید معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس صندوق رفاه دانشجویان از دانشگاه ملایر عنوان شد: دانشگاه ملایر در حوزه‌های مختلف سرآمد است و با توجه به گذشت حدود دو دهه از عمرش، پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است. 1401/9/3 پنجشنبه
در بازدید معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس صندوق رفاه دانشجویان از دانشگاه ملایر عنوان شد: دانشگاه ملایر در حوزه‌های مختلف سرآمد است و با توجه به گذشت حدود دو دهه از عمرش، پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است.
دکتر داداش پور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان و دکتر گنجی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از امکانات، توانمندی ها و زیرساخت های دانشجویی دانشگاه ملایر بازدید و از نزدیک با مسئولین و مدیران دانشگاه، مسئولین خوابگاه ها و دانشجویان گفتگو و تبادل نظر کردند.
دکتر داداش پور در این بازدید گفت: دانشگاه ملایر در حوزه‌های مختلف سرآمد است و با توجه به گذشت حدود دو دهه از عمرش، پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است.
وی رشد فزاینده دانشگاه را اتفاق مبارکی برای این مرکز علمی برشمرد و افزود: این دانشگاه متناسب با دانشگاهای هم سن خودش موفقیت‌های بزرگی داشته در حالی که اگر دانشگاهی بخواهد به رشد و بالندگی برسد پروسه زمانی بیشتری را طی خواهد کرد.
دکتر داداش پور موفقیت‌ها و رشد دانشگاه ملایر را حاصل تلاش مدیرانی دانست که بی‌وقفه برای این مرکز تلاش کرده‌اند و امروز این تلاش‌ها به ثمر نشسته است و این دانشگاه از نظر جمعیتی کمبودی نداشته و متناسب با رشته‌های تحصیلی دانشجویان خود را دارد.
وی با بیان اینکه اگر نگاهی به دانشگاه‌های دنیا داشته باشیم تقریباً دانشگاه‌هایی با قدمت طولانی داریم، تصریح کرد: این در حالی است که دانشگاه‌های کشور ما از نظر قدمت بالا نیستند و اگر به روند رتبه‌بندی دانشگاهای کشور نگاه کنیم شاهدیم ۱۰ دانشگاه برتر کشور جزو مسن‌ترین دانشگاه‌های کشور هستند و این نشان دهنده این است سن دانشگاه با مطلوبیت آن تناسب دارد.
معاون وزیر علوم یادآور شد: دانشگاه ملایر از سن خودش بزرگتر نشان می‌دهد و روند خوبی را طی می‌کند در اغلب مراکز دانشگاهی کشور روند دانشجو کمتر است که نشان دهنده کاهش جمعیت است اما دانشگاه ملایر اینگونه نیست و این نشان می‌دهد که دانشگاه توانسته خودش را تثبیت کند.
دکتر داداش پور افزود: دانشگاه ملایر دارای امکانات ورزشی خوبی است و ما نیز کمک می‌کنیم اعتبار خوبی برای  توسعه و تجهیز این حوزه از جمله راه اندازی زمین ساحلی در نظر گرفته شود.
وی با بیان اینکه ایجاد رشته‌های جدید متناسب با نیاز جامعه است، گفت: وزارت علوم نیز باید با نیاز روز جهانی و ملی پیش برود و نیازهای جامعه را برطرف کند و بر این اساس نیازها سطح‌بندی شده است و شامل نیازهای جهانی، ملی و محلی بوده که وزارت علوم نیز با رشته‌هایی که نیاز است جلو می‌رود.
وی گفت: برای نمونه در ملایر متناسب با محلی که وجود دارد دانشگاه باید خود را با آن منطبق کند و در این دانشگاه مرکز تحقیقات مبل و منبت و انگور را داریم و در مناطق دیگر کشور نیز با توجه به نوع محیط زیست و نیاز منطقه رشته‌های محلی آن منطقه را ایجاد کرده و یا در آینده ایجاد خواهد شد.
دکتر داداش پور یادآور شد: وزارت علوم باید پاسخگوی نیازها باشد و در مرزهای جهانی نیز از مرزهای دانش عقب نماند که خوشبختانه در این زمینه موفق بوده‌ایم، این ربطی به دوره الان ندارد و در روندی که انقلاب اسلامی مولود آن است و رهبر معظم انقلاب به عنوان پیش قراول این جنبش نرم افزاری را شروع کردند و امروز به مرحله‌ای رسیده‌ایم که در بسیاری از رشته‌های دانشگاهی در مرز دانش و همتا با بسیاری از کشورها حرکت می‌کنیم و در دنیا حرفی برای گفتن داریم.
وی همچنین با اشاره به ۱۶ آذرماه به‌عنوان روز دانشجو و نماد استکبارستیزی گفت: در این روز تعدادی از دانشجویان در مقابله با استکبار آمریکا به شهادت رسیدند که با گرامیداشت این روز برنامه‌های خوبی نیز در سطح دانشگاههای کشور برنامه ریزی شده است.
دکتر داداش پور در ادامه با اشاره به پیوند صنعت و دانشگاه گفت: روند ما روند ثابتی نبوده اما خوشبختانه با توجه به اینکه صنایع ما به سمت درون‌زایی بیشتر حرکت می‌کند و در طی زمان از برون‌زایی به سمت درون‌زایی رفته در این زمینه ما موفقیت‌های خوبی داشتیم. دانشگاه‌های کشور طی سال‌های اخیر پاسخگوی خوبی در این حوزه بوده و هر چقدر صنعت به سمت دانشگاه روی کرده است دانشگاه پاسخ متناسب را داده و این روند در حال طی شدن است و روند قراردادهای صنعت و دانشگاه نیز این را نشان می‌دهد.
 

در ادامه دکتر گنجی رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تغییر کاربری خوابگاه های استیجاری و خودگردان در دوران کرونا را یکی از مشکلات خوابگاه های دانشجویی دانست و گفت: در حال حاضر ضریب خوابگاه دانشجویی کشور ۳۸ درصد است و تلاش می کنیم که این ضریب را به ۵۰ درصد برسانیم و در این راستا تا کنون ۳۴ هزار واحد خوابگاه خودگردان به چرخه خوابگاه‌داری بازگردانده شدند.
وی با اشاره به ۶۰۰۰ دانشجوی دانشگاه ملایر گفت: از این تعداد ۱۰۰۰ نفر در خوابگاه های دولتی و ۱۷۰۰ نفر در خوابگاه های استیجاری و خودگردان خارج از مالکیت دانشگاه مستقر هستند و بر اساس احتیاجات این خوابگاه ها اعتبار در نظر گرفته می شود و پس از بازدیدهای امروز، مقرر شد برخی مشکلات خوابگاه ها تا هفته آینده مرتفع شود.
دکتر گنجی از اختصاص ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار به صندوق رفاه دانشجویان برای پرداخت وام های دانشجویی خبر داد و گفت: این اعتبار برای پرداخت وام ضروری، وام ودیعه مسکن، وام تحصیلی و وام شهریه در نظر گرفته شده است و دانشجویان می توانند از ۲۱ مهرماه تا ۱۶ آذرماه از طریق سایت صندوق رفاه دانشجویان برای دریافت وام تحصیلی، وام ودیعه مسکن و وام شهریه ثبت نام کنند.
لازم به ذکر است دکتر داداش پور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان و رئیس صندوق رفاه دانشجویان از پروژه خوابگاهی در حال احداث متاهلین، خوابگاه حضرت خدیجه(س) در دانشکده عمران و معماری و خوابگاه پسرانه حضرت ابوالفضل(ع) در میدان جهاد ملایر، محل طبخ غذا، سلف سرویس و تغذیه  دانشجویان بازدید کردند.
همايش تجلیل از استعدادهای برتر و آینده سازان استان همدان در دانشگاه ملایر برگزار شد. 1401/9/2 چهارشنبه
همايش تجلیل از استعدادهای برتر و آینده سازان استان همدان در دانشگاه ملایر برگزار شد.
همايش تجلیل از استعدادهای برتر و آینده سازان استان همدان با حضور مسئولین استانی، مسئولین شهرستان، مسئولین و مدیران دانشگاه و جمعی از استعدادهای برتر و آینده ساز استان و دانشگاه در دانشگاه ملایر برگزار شد.
در ابتدای همایش دکتر موسی اعظمی رئیس بنیاد نخبگان استان همدان گفت: اجتماعات نخبگان یکی از ماموریت های بنیاد است و برای دو گروه اساتید و سرآمدان، دانشجویان و دانش آموزان برگزار می‌شود و در سال جاری با برنامه ریزی و تنوع بیشتری، دانشگاه ملایر میزبان و برگزار کننده این همایش در بخش دانش آموزی و دانشجویی است.
دکتر اعظمی با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب از بانیان بنیاد نخبگان هستند، گفت: در سال ۱۳۸۳ با تدبیر ایشان این بنیاد ایجاد و در سال ۸۴ زیر نظر معاونت علمی ریاست جمهوری مشغول فعالیت شد.
وی به بیانات مقام معظم رهبری در سخنرانی امسال خود مبنی بر حمایت از نخبگان، مطرح کرد: ایشان به حمایت از نخبگان تاکید داشته و فرمودند که ظرفیت نخبگان باید قدر دانسته شود و انتظاری که از نخبگان می رود این است که نخبگان علم خود را برای توسعه جامعه قرار دهند و انتظارات نخبگان از جامعه نیز برآورده شود.
 رئیس بنیاد نخبگان استان همدان خاطرنشان کرد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، دستگاه‌های اجرایی باید نهایت همکاری را با نخبگان داشته باشند تا شاهد فرار مغزها و خروج نخبگان از کشور نباشیم.
وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور شخصا در این همایش‌ها حضور پیدا کردند، اظهار کرد: رئیس جمهور در این جلسات بر استفاده از ظرفیت‌های نخبگان در حوزه‌های مختلف و پرداخت تسهیلات و خدمات به این قشر تاکید ویژه داشت و ادامه داد: طبق دستور العمل ابلاغی از سوی وزارت کشور به استانداری‌ها، باید از این ظرفیت استفاده شود ودر همین راستا در همایش سالیانه اجتماع نخبگانی که مهرماه سال‌جاری در تهران برگزار شد، رئیس جمهور در حوزه عملی به دستگاه‌های اجرایی دستور جذب ۱۰۰۰ نفر از نخبگان را داد که در حال پیگیری است.
دکتر اعظمی هدف از برگزاری این همایش را معرفی بنیاد نخبگان به دانشگاه، تجلیل و تکریم نخبگان و دانشجویان برتر و انجام کار فرهنگی با تجلیل از نخبه شهید استان «شهید احمدرضا احدی» دانست و افزود: استان همدان از استان‌های پیشرو در جامعه نخبگان، دانش آموزی، دانشجویی، اساتید و فرهیختگان است.
رئیس بنیاد نخبگان استان همدان به فعالیت بیش از ۱۰۰ شرکت دانش بنیان در این استان اشاره و بیان کرد: یک بخش این شرکت‌ها در دانشگاه‌ها، بخش دیگر در دستگاه‌های اجرایی و بخشی در پارک‌های علمی و فناوری مستقر هستند. تا سال گذشته ۶۰ شرکت دانش بنیان در استان داشتیم که در حوزه‌های فناوری، کشاورزی و صنعتی فعال بودند و با توجه به شعار امسال، مدیریت ارشد استان تلاش ویژه داشته که این شرکت‌ها را ارتقاء بدهد و شواهد نشان می‌دهد که حدود ۴۰ شرکت افزایش داشتیم.
اعظمی یادآور شد: یکی از برنامه‌های مصوب ما که به صورت سند ملی از کشور ابلاغ شده، این بخش است و امیدواریم با حضور نخبگان بتوانیم استانی توسعه یافته در حوزه‌های مختلف داشته باشیم.

امام جمعه ملایر: اساتید دانشگاه تعصب و غیرت ملی را در روح و روان جوانان نخبه ایجاد کنند
در ادامه همایش حجت الاسلام برقراری امام جمعه ملایر نیز با بیان اینکه  پیشرفت‌های امروز کشور از برکت تلاش و وجود نخبگان است، گفت: آفت مجموعه نخبگان ناامیدی است و باید تلاش شود جامعه علمی ما دچار ناامیدی نشود و این بزرگترین آسیب است و دشمن هم همین را می خواهد.
وی تاکید کرد: باید دست بنیادهای دانش بنیان را  بگیریم تا بتوانیم از این مجموعه‌ها کشور را به استقلال برسانیم.
امام جمعه ملایر با بیان اینکه مسئولین ما باید موانع و مشکلات را از سد راه  نخبگان بردارند، تصریح کرد: نخبگان سرمایه‌های علمی کشور ما هستند و اساتید دانشگاه نیز باید این امید و توان را به نخبگان و یک تعصب و غیرت ملی را در روح و روان جوانان نخبه ایجاد کنند.
حجت الاسلام برقراری با تاکید براینکه ما باید آینده کشور را به دست نخبگان بسپاریم و اساتید حوزه‌های علمیه نیز می‌توانند در این زمینه بسیار موثر باشند، گفت: نخبه کسی است که به آینده کشور خودش تعلق خاطر داشته باشد و بتواند نداشته‌ها را به داشته‌ها تبدیل کند؛ سخنان امیدوار کننده بزند و پر انرژی باشد و بتواند دیگران را نیز به سمت علم و فناوری دعوت کند.
امام جمعه ملایر با بیان اینکه هر نخبه خودش یک دانش بنیان است، افزود: امروز دشمن نخبگان ما را مورد هدف قرار داده چراکه از وجود نخبگان نگران است پس ما باید از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنیم.
وی خطاب به نخبگان تاکید کرد: هرگز دشمن را از سرناچاری  و منفعت دعوت به سازش نکنید چرا که قطعا خداوند با شما است؛ «شهید حسن تهرانی مقدم» با توکل به خدا موفق به ساخت موشک و با توسل به اولیای خدا تبدیل به پدر موشکی ایران شد.
امام جمعه ملایر طرح‌هایی مانند طرح شهید مقدم که حامی بنیاد های علمی و پژوهشی است از دستاوردهای این انقلاب دانست و ادامه داد: نخبگان بدانند این نظام حامی نخبگان و جامعه علمی کشور است و می تواند امیدواری را برای نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان به همراه داشته باشد در حالی که دشمنان هرگز به نفع ملت ما قدمی بر نداشته‌اند و سراب را آب معرفی می‌کنند.
وی با اشاره به زندگی نخبگان و  شهدایی چون شهید چمران، اظهار کرد: شهید چمران  یک نخبه علمی بود و کار علمی خود را انجام داد اما با حمله دشمن، نخبگی خود را به جنگ آورد و در دنیا به یک نخبه بزرگ در جنگ‌های نامنظم تبدیل شد.
حجت الاسلام برقراری در ادامه تصریح کرد: ما هرگز دست ذلت به سوی دشمنان و بیگانگان دراز نخواهیم کرد و شهدای چون شهید احدی این را به اثبات رسانده‌اند و امروز نیز ما باید ادامه دهنده راه شهدا باشیم.

مادر شهید "احمدرضا احدی": با وجود همه‌ی ناهماهنگی‌ها پای انقلاب ایستاده ایم
مادر شهید "احمدرضا احدی" نیز با بیان اینکه ناهماهنگی‌ها و مشکلاتی در کشور وجود دارد، گفت: ما تا آخرین قطره خون خود پای انقلاب ایستاده ایم.
خانم اشرف عروجی خطاب به دانشجویان گفت: من به عنوان یک مادرشهید از شما دانشجویان با هر عقیده و نگاهی، می‌خواهم خوب درس بخوانید و کمک حال کشور باشید.
 وی با بیان اینکه شما مانند شهدا علم را همراه عمل داشته باشید، افزود: شهید احدی همیشه در جبهه کتاب‌های درسی اش همراهش بود؛ او هم درس می خواند و هم می‌جنگید.
در پایان این همایش از محمد امینی استاد روش تحقیق، عضو جامعه نخبگان و استعداد برتر حوزه علمیه قم، فرشاد محمدپور استاد تخصصی حقوق جزا و جرم شناسی حوزه علمیه قم، لیلا گودرزیان فرد معاون محتوایی مرکز حوزه فاطمه الزهرا(س)، پژوهشگر برتر در حوزه علمیه، نویسنده برتر در سال ۹۹ در حوزه ادبیات پایداری، مریم شمخانی مدرس سطوح حوزه و دانشگاه، پیمان فروزان جهرمی شرکت فناور برتر کیمیا نشان تولید مواد شیمیایی با کاربرد خاص، امیر احسان جابری شرکت فناور برتر گروه مهندسی نوین ماهان هگمتانه، محمد عرب زاده شرکت فناور برتر رایان پژوهان، مجتبی اسماعیلی شرکت فناور برتر آدرین آذین هوش مصنوعی و مهندسی نرم افزار، نادر احمدوند تلاش قابل تقدیر در راه اندازی میکروسکوپ نیروی اتمی دانشگاه پس از ۱۲ سال و  پوریا سعادتی وقار تقدیر شد.
همچنین از محمد مهدی جهانی مقدم، دریا دشتی، پانته‌آ فرهادی، محمدمهدی طاهری، مریم موسیوند، امیر محمد امیر رحمانی، صبا سعیدی فر و زهرا حسنی رتبه های برتر المپیادهای دانش آموزی و رتبه های برتر کنکور امسال استان همدان  تقدیر به عمل آمد.
ویژه برنامه های بزرگداشت علامه طباطبائی در دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد 1401/9/1 سه‌شنبه
ویژه برنامه های بزرگداشت علامه طباطبائی در دانشکده ادبیات و علوم انسانی برگزار شد
ویژه برنامه های بزرگداشت علامه طباطبائی با موضوع بداهت وجود خدا از دیدگاه علامه طباطبائی و الوین پلنتینگا و با ارائه حجت الاسلام  دکتر احسان ترکاشوند در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه ملایر به صورت(حضوری و مجازی) برگزار شد.
حجت الاسلام  دکتر ترکاشوند در بخش هایی از ارائه خود گفت: علامه طباطبایی معتقد است وجود خدا امری بدیهی است و ادله اثبات وجود خدا نیز صرفا بر بداهت وجود خدا استدلال می‌کنند. ایشان معتقد است علاوه بر عقل، در قرآن نیز هیچ استدلالی نه به صورت مستقیم و نه به صورت غیرمستقیم بر اثبات وجود خدا دلالت نمیکند زیرا وجود خدا بدیهی است و نمیتوان بر آن استدلال اقامه کرد و همه آیاتی که به نحوی، استدلال بر وجود خدا هستند را به گونه ای تفسیر میکند که بر بداهت وجود خدا دلالت کنند.
الوین پلنتینجا معتقد است، یک سری گزاره های جزیی وجود دارد که بدون اعتقاد به وجود خدا نمی‌توان آنها را پذیرفت. مثلا اینکه خدا مرا می آمرزد، من از عذاب روز واپسین می ترسم و ...  ایشان معتقد است؛ خدا وجود دارد که این گزاره های جزئی را برای یک دین‌دار یک گزاره واقعا پایه معرفی می کند. بنابراین ما به جای اینکه این باورهای جزئی را پایه فرض کنیم معقول تر آن است که اصل و جود خدا را پایه بدانیم. با اینکه پلنتینجا اعتقاد به وجود خدا را پایه می‌داند ولی پایه دانستن وجود خدا به معنای بداهت وجود خدا نیست. به همین جهت تفاوت جدی بین این دو دیدگاه وجود دارد. به رغم اینکه بداهت وجود خدا در دیدگاه علامه بسیار تاثیر گذار در  خداشناسی و مباحث توحیدی است اما تصدیق دیدگاه ایشان نیز به غایت دشوار است، چنانکه دیدگاه پلنتینجا نیز؛ به رغم اینکه از سنت مشهور و متداول ایمانگرایی مسیحیت فاصله گرفته و به عقل گرایی روی آورده، اما حداکثر دیدگاهی گمانی و استقرایی خواهد بود و با اثبات منطقی فاصله زیادی دارد.
پیام ریاست محترم جمهور به اختتامیه اولین همایش بین المللی نهضت ترجمه با عنوان پرواز اندیشه ها روایت ماندگار 1401/8/26 پنجشنبه
پیام ریاست محترم جمهور به اختتامیه اولین همایش بین المللی نهضت ترجمه با عنوان پرواز اندیشه ها روایت ماندگار
ریاست محترم جمهور آیت الله دکتر رئیسی پیامی به  اختتامیه اولین همایش بین المللی نهضت ترجمه با عنوان پرواز اندیشه ها روایت ماندگار که با حضور مسئولین بلندپایه کشوری و فرهیختگانی از 20 کشور جهان در دانشگاه ملایر برگزار شد صادر نمود. این پیام توسط وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم قرائت گردید. متن پیام بدین شرح است:
بسم الله الرحمن الرحيم
انقلاب اسلامی ایران، در گام دوم، به دنبال روایت آرمانها و اندیشه های بلند خویش برای جهانیان است و لبیک گفتن به امر رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله العالی) در راه اندازی نهضت ترجمه، اقدامی ارزشمند و در خور قدردانی است.
اینجانب ضمن تشکر از این حرکت ابتکاری و متعهدانه در جهت احیای تفکر و فرهنگ ارزشمند ایثار و شهادت و نشر آثار گرانبهای دفاع مقدس، باور دارم ترویج این فرهنگ متعالی برای تمام آزادی خواهان جهان گام بلندی است که می تواند نگرشی نو به این صراط نورانی ایجاد نماید.
با راه اندازی نهضت ترجمه، آثار ارزشمند مکتوب در حوزه دفاع مقدس و تبیین هنرمندانه آنها برای جهانیان می تواند الهام بخش ارزشهای متعالی انسانی و اسلامی از جمله اتکال به خداوند لایزال، عدالتخواهی، استکبارستیزی، آزادی و آزادگی و دفاع از مظلوم برای ملتها باشد.
برگزاری این همایش و معرفی و ترجمه آثار فاخر ادبی در حوزه دفاع مقدس به زبانهای زنده دنیا، نقش جدی در بیداری اسلامی ایفا خواهد کرد، چرا که در صورت غفلت از این امر حیاتی، دشمن مجال می یابد که مبانی و ارزشهای دفاع مقدس را تحریف نماید.
از همه مسئولین برگزارکننده این همایش و این تفکر جهادی که اقدام مهمی در جهت جهاد تبیین و در راستای گام دوم انقلاب می باشد به خصوص بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس و شورای هماهنگی دفاع مقدس استان همدان، از جمله با معرفی سه کتاب ارزشمند، حاج جلال، من رضا هستم و شهید الکرخ ، قدردانی می نمایم و امیدوارم با عنایت خاصه خداوند متعال بیشتر از گذشته در ترویج فرهنگ غنی ایثار و شهادت گام های موثرتری برداشته شود.
درود خدا بر مجاهدان راه حق و شهیدان این مسیر نورانی که جاودانه چراغ راه هدایت بشریت شده اند.
سیدابراهیم رئیسی
رئیس جمهور
25 آبان 1401
همایش ها و رویدادهابيشتر
دستاوردهای دانشگاهبيشتر
هفت نفر از پژوهشگران دانشگاه ملایر در لیست پژوهشگران پراستناد دو درصد برتر جهان در سال ۲۰۲۲ قرار گرفتند.
هیئت امنا و هیئت ممیزه دانشگاه ملایر مستقل شد
تکیه بر توان داخل، چرخ توسعه دستگاه میکروسکوپ نیروی اتمی دانشگاه ملایر را پس از ۱۲ سال چرخاند
در نشست خبری سرپرست دانشگاه با خبرنگاران و اصحاب رسانه عنوان شد:تکیه بر توان داخل، چرخ توسعه دستگاه میکروسکوپ نیروی اتمی دانشگاه ملایر را پس از ۱۲ سال چرخاند
دسترسی سریع
1399/8/10 شنبه
نماد اعتماد الکترونیکی دانشگاه ملایر
تماس با ما

1398/8/4 شنبه

تماس با ما

نشانی:ملایر، کیلومتر 4 جاده ملایر-اراک کدپستی: 84621-65741

تلفن: 32456518-81-98

pr[at]malayeru.ac.ir

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید