پورتال دانشگاه ملایر :: گروه بیوتکنولوژی کشاورزی

يكشنبه 10 فروردين 1399   18:39:58
درباره گروهبیشتر

دوره کارشناسی زیست فناوری در کشاورزی (بیوتکنولوژی) حاوی مجموعه از علوم و تکنولوژی های کشت بافت، ژنتیک مولکولی، میکروبیولوژی، بیوشیمی و مهندسی ژنتیک است. هدف از برگزاری این دوره تربیت کارشناسان متعهد و متخصصی است که با یادگیری و بکارگیری علوم و تکنیکهای جدید لازم بتوانند در زمینه های مختلف کشاورزی اعم از زراعت، باغبانی، دامپروری و ... به بهبود وضعیت کشاورزی و افزایش کارایی آنها بپردازند. ترویج و تعمیق بیوتکنولوژی کشاورزی در جامعه بشری که یکی از رشته های با تکنولوژی جدید و مدرن مییاشد و همچنین تعلیم و تربیت نیروی کارشناس متخصص مورد نیاز مراکز تولیدی، خدماتی و تحقیقاتی کشاورزی از اهداف عمده برگزاری این دوره میباشد.

بیوتکنولوژی گیاهی و به طور کلی بیوتکنولوژی، در سطح جهانی هنوز مراحل اولیه رشد و تکامل را می‌گذراند و تقریباً در ابتدای چرخه عمر خود قرار دارد بنابراین امکان نوآوری در آن برای کشورهای در حال توسعه مانند ایران وجود دارد. علاوه بر این عواید اقتصادی این تکنولوژی در مقایسه با بسیاری دیگر از رشته‌ها بیشتر است و لذا بیوتکنولوژی می‌تواند یک ابزار قوی در توسعه اقتصادی ایران باشد.

گروه بیوتکنولوژی (زیست فناوری) به عنوان یک گروه نوپا در سال 1394 با اخذ مجوز و پذیرش 40 دانشجو کار خود را آغاز نمود. این گروه در حال حاضر دارای 2 نفر هیات علمی استادیار و یک نفر هیات علمی مربی می باشد.