پورتال دانشگاه ملایر :: گروه علوم دامی

يكشنبه 10 فروردين 1399   19:00:27
معرفی گروه علوم دامی

مهندسی علوم دامی مجموعه علوم و فنونی است که در زمینه تغذیه، بهداشت، فیزیولوژی، ژنتیک و اصلاح نژاد و مدیریت پرورش دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد و به بررسی و مطالعه این عوامل و نقش آنها در پرورش دام و طیور می پردازد. این رشته به منظور تامین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز بخش علوم دامی کشور در جهت استفاده بهینه از امکانات موجود و بهره گیری از آخرین اطلاعات علمی و افزایش تولید کمی وکیفی پروتئین حیوانی در مراکز آموزش عالی کشور ایجاد شده است و تربیت نیرو در مقاطع مختلف به منظور تامین نیروی متخصص مورد نیاز در واحدهای دامپروری، سازمان ها، نهادهای تخصصی و برنامه ریزی دانشگاه ها جهت تربیت پژوهشگر و کارشناسان امور دام در بخش های دولتی، تعاونی و خصوصی از جمله اهداف این رشته تحصیلی می باشد. در ایران، رشته علوم دامی در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی (Ph.D.) تدریس می گردد. با توجه به پیشرفت صنعت طیور در ایران که آن را تبدیل به  دومین - بزرگترین صنعت کشور پس از صنعت نفت نموده است و عنایت به نیاز توسعه پایدار این علم در غرب کشور، گروه علوم دامی دانشگاه ملایردر سال 1389 با اخذ مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با پذیرش دانشجو در گرایش تخصصی طیور کار خود را آغاز نمود و در حال حاضر دارای 4 عضو هیات علمی با رتبه علمی استادیار می باشد. گروه علوم دامی دارای دو آزمایشگاه مجزا تغذیه ایی بوده و انجام تحقیقات و طرح های پژوهشی درون و برون دانشگاهی از مهمترین اولویت های کاری گروه در کنار آموزش های علمی و کاربردی دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی می باشد.         
گروه مهندسی علوم دامی دانشگاه ملایر در سال 1391 موفق به اخذ مجوز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد گرایش تغذیه دام و طیور گردید و تا به حال، دو دوره از دانشجویان مقطع ارشد فارغ التحصیل شده اند و یک نفر از دانشجویان مقطع ارشد نیز با کسب رتبه اول در آزمون دکترای سال 94، در حال تحصیل در رشته تغذیه طیور در دانشگاه تربیت مدرس می باشند.

اعضای هیات علمی گروه شامل : دکتر میلاد منافی ( Ph.D در زمینه علوم طیور)، دکتر مجتبی یاری (Ph.D در زمینه تغذیه نشخوار کنندگان)، دکتر سعید خلجی (Ph.D در زمینه تغذیه طیور) و دکتر مهدی هدایتی (دکترای تخصصی بهداشت و بیماری های طیور و مدیر گروه علوم دامی).